Апокалиптичен сценарий 2014 г.
„Очаквай най-хубавото но се готви за най-лошото“, беше казал някой. Това в края на годината се превежда като - да се надяваме следващата година отново да е добра за инвеститорите, но нека да погледнем какъв би бил най-лошия сценарий.
Традиционно в края на годината ще изготвим нашия апокалиптичен сценарий за следващата година, където ще включим всичко най-лошо, което може да се случи догодина (или най-големите заплахи за инвеститорите).
Преди това обаче, като обобщение на изминаващата година можем да кажем, че тя бе изключително ползотворна за почти всички борси по света включително и за родната. SOFIX се нареди в топ 5 на най-добре представящите се световни пазари, като почти през цялата година бе в класацията.
Много от водещите индекси намериха няколкогодишни върхове, подкрепени от политиката на централните банки в почти всички региони за парични стимули и печатане на пари.
Ето и кое е най-лошото което може да очакваме през следващата година:
1. Печатането на пари спира и повлича пазарите верижно и панически надолу
Очакванията за край на печатането на пари в САЩ са изключително близо до реалността, като се спори единствено за времето.
Преждевременно ограничаване на стимулите в началото на следващата година може да доведе до корекция на щатските и останалите развити пазари по света, която да премине границите на разумното и да се превърне в паническа разпродажба.
До март световните борси могат да изгубят над 20% от стойността си и вече не се говори за „корекция“, а за връщане на мечия пазар и за „W”-образна корекция.
2. Китайската икономика продължава да се забавя, повлича целия свят
Може би една от най-големите опасности пред възстановяването на световната икономика се предопределя от евентуалното по-нататъшно забавяне на ръста на китайската икономика и икономиките на останалите водещи развиващи се страни.
Забавянето може да се подсили и предопредели от по-нататъшни рестриктивни монетарни мерки от страна на китайската централна банка, в борбата й срещу инфлацията и поскъпването в цените на имотите.
3. Европа се връща отново в рецесия
Европейският ръст е изключително крехък и се повлича от забавянето на развиващите се икономики. Страни като Франция, Италия и Испания се връщат към рецесията, а Германия регистрира нулев ръст, с което не може да помогне на общия ръст.
Влошаване на резултатите на европейските компании може да инициира срив на индексите на еворепйските пазари, след достигането на нови рекорди през 2013-та година.
4. Икономическата нестабилност се превръща в политическа
Политиката на ограничаване на разходите от страна на европейските правителства в условията на възобновена криза изкарва хората на улиците. Започват масови безредици в много европейски страни, правителства падат. Нестабилността е голяма и в такава среда няма как да се предприемат нужните мерки за възстановяване и стабилизиране.
5. Икономическите ни перспективи се влошават
Като малка и отворена икономика, страната ни е изключително чувствителна към проблемите в Европа. Връщане към крза на страните от ЕС засяга сериозно износа ни, както и инвестициите, които като цяло са основни двигатели на растежа.
И без това слабият ръст на икономиката се влошава и се приближава към нулеви и дори отрицателни стойности. А както всички знаем борсата отразява перспективите пред икономиката.
6. Родният пазар прави сериозна корекция
Воден от случващото се на международните пазари и след силния си ръст през 2013-та година, родния пазар прави сериозна корекция в началото на 2014-та година.
Това се случва след като не успява трайно да се настани над психологическата граница от 500 пункта. Загубата му е от около 20%, но по-лошото е, че инвеститорите (институционалните) тотално губят вярата си в родната фондова борса и ще са необходими години, за да се възвърне доверието
Връщаме се към това което сме свикнали да виждаме през последните години – ниска ликвидност и тотална апатия, или в порочния кръг от който няма да излезем скоро.
7. Политическата ситуация у нас ескалира
Правителството, което се държи на косъм пада и се налагат нови парламентарни избори. Новите избори обаче, не успяват да излъчат ясен победител и сме в състояние на неопределеност и несигурност през цялата следваща година. Следват нови протести, хората излизат масово на улицата. Международните инвеститори тотално зачеркват страната ни от „инвестиционната си карта“.