Време ли е да си купите имот?
Покупката на недвижим имот е един от най-големите разходи в живота ни. Процентът на собствени жилища в България е сред най-високите в Европа, а отскоро се появи тенденция на пазара да се купуват имоти без заеми. Това показва, че към покупка на имот в момента се ориентират предимно хора със значителни по размер спестени средства, отблъснати от спада в банковите лихви. Това обаче не е профилът на масовия потребител.
Ето и кои са факторите които могат да ви съдействат за вземане на решение за покупка на имот:
1. Адекватна възможност за първоначална вноска
Това е може би най-важният фактор, който трябва да вземете под внимание, преди да започнете да обмисляте покупка.
Хората, които обмислят покупката на имот, трябва да имат спестени средства за поне 20-30% от стойността на имота. Така от една страна ще отговорите на изискванията на банките за задължително самоучастие, от друга страна ще се чувствате по-спокойни и финансово независими.
По отношение на този фактор, може би голяма част от потенциалните купувачи са подготвени за покупка.
От една страна имаме рекордно ниво на депозитите, като ръстът им е постоянен през последните години. От друга страна имаме непрестанно понижаващи се лихви по депозитите.
2. Разходите за наем са близки до вноската за ипотечния кредит
Основен мотив за вземане на решение за покупка на имот, често той не е подкрепен от ясна представа за истинската цена и алтернативната стойност на парите при покупката на имот.
Все още ниските нива на наемите у нас (дори в столицата) правят така, че животът под наем да е предпочитана форма пред покупката.
Тристайните имоти в столицата могат да бъдат намерени за по около 300 евро, докато вноската по ипотечен кредит за подобен имот след приспадане на 20% самоучастие е над 500 евро.
Ако ползваме кредитен калкулатор и заложим дори двойно по-голям ръст на цените на наемите в сравнение с този на имотите (от съответно 2% ръст за имотите и 4% за наемите), в конкретния случай животът под наем се оказва финансово по-изгоден през следващите 25 години.
3. Наличието на стабилна работа
Преди да започнете да мислите за покупка на недвижим имот, трябва да имате сигурна работа с добри перспективи.
Наличието на добра и сигурна работа е свързано и с това да имате възможност да плащате ипотечния си кредит, което да гарантира, че имотът ще остане във ваше владеене.
Вноската по този кредит трябва да е съобразена с вашите възможности. Специалистите препоръчват тя да е не по-голяма от 40% от месечния ви доход.
4. Желание да се установите
Покупката на имот трябва да се прави с оглед на един по-дългосрочен период от поне десет години. Така е, защото тя е съпроводена с редица еднократни и косвени разходи като такси и комисиони по прехвърлянето, за адвокати, за ремонт, застраховки и т.н.
Собствеността носи и редица отговорности - плащането на данъци, поддръжка и др., които пък изискват усилия.
Това да приведете имота си в съответствие с вашите нужди струва също значителна сума пари, която може да е неуместна, ако не сте решили още дали ще живеете в съответния град.
5. Пазарът да е на ваша страна
Макар имотните специалисти да тръбят постоянно, че пазарът на имоти е намерил своето дъно и цените ще растат, предлагането все още изпреварва търсенето. И все пак не отлагайте твърде дълго, защото с настъпването на летните месеци купувачите ще се активизират, а продавачите стават все по-малко склонни за отстъпки. Първите месеци на годината са традиционно добър момент за покупка на имот.
6. Достъп до евтини кредити
Добрата новина за кредитополучателите е, че освен лихвите по депозитите, надолу вървят и лихвите по кредитите. Повечето банкови специалисти прогнозират, че леко понижение на лихвите можем да видим и през тази година. Най-важното е, че понижението на лихвите по ипотечните кредити през последните няколко години ги отведе до нива отпреди началото на бума при недвижимите имоти. Тоест от тази гледна точка моментът за покупка на имот ще е подходящ и през тази година.