Парк с фонтан на мястото на Мавзолея
Парк с фонтан ще смени паркинга пред бившия Княжевски дворец в столицата. За тази цел архитектите предвиждат площад „Княз Александър І” да бъде повдигнат с няколко метра. По този начин той ще стига до стига нивото на входа на бившия царски дворец, а отдолу пък ще преминават колите.
Тази идея е част от проектите, подадени в конкурса за нова визия на центъра. В петък журито ще обяви 4-те най-добри проекта, посочва вестник "Монитор".
„Отличените визии ще бъдат реализирани с европейско финансиране през новия програмен период 2014-2020 г.”, обясни главният архитект на столицата Петър Диков. Той обясни, че след две години реално ще може да започне пълната промяна на града.
Сърцето на столицата е разделено на четири зони, а 39 идеи ще се състезават, за да го променят. Първото каре включва Орлов мост, Перловската река и бул. „Христо и Евлоги Георгиеви”. Във втората влизат улиците „Граф Игнатиев”, „Иван Шишман” и пл. „Славейков”.
Третата зона включва Градската градина, пл. „Александър I”, бул. „Цар Освободител”, а последната е „Кристал” и площадът пред парламента.
Като следващ етап проектантите предлагат тунелът да бъде удължен до кръстовището на „Г. С. Раковски” и „Цар Освободител”, а цялото пространство отгоре да бъде само за пешеходци. На сегашното петно, останало от сградата на бившия мавзолей, пък журито ще избира между фонтан или амфитеатър.
Под бившата костница са запазени две помещения, които могат да се използват за бъдещ музей на жертвите на комунизма. Водно огледало пък ще има пред сградата на бившия партиен дом, което през зимата ще се използва за ледена пързалка.
Според архитектите там е подходящо да се постави и паметник на хан Аспарух. Пешеходно пространство се предвижда около карето между „Св. Александър Невски”, парламента и БАН. В градинката пред Софийския университет ще има малък амфитеатър.
Освен това да се маркира златна линия от павета с инкрустиран знак на София, която да представлява туристически маршрут. По нея ще се разположат и информационни колони, които ще говорят на различни езици.
Нощно осветление е предвидено за сградите паметници на културата. Едно от интересните виждания е в терена зад Военния клуб да се направи полуподземна сграда, която да е изцяло покрита от градината. Тя ще е модерен артцентър с кула обсерватория и информационен център.
Водна каскада с морени от Витоша ще бъдат изградени в градинката пред Руската църква. По улица „Московска” пък архитектите са предвидили детска площадка, артчешма и площад на операта с паметник на Николай Гяуров. Освен монумент на известния оперен артист, ще има фигури и на Борис Христов и Фьодор Шаляпин.
Около тях ще има три малки фонтана. В градинката „Кристал” пък е предвидено създаването на езерце с лилии. Около него пък ще има амфитеатър с малка сцена за открити представления на улични артисти.
Архитектите са предвидили и много места за отдих, нови чешмички, велостоянки и пейки. Кошчетата пък или ще са скрити от решетки, или ще се поставят под земята. „Всички идеи са изненадващо добри и интересни. Така, че който и да спечели центърът ни ще се смени от ориенталски в европейски”, обясни архитект Диков.