Как Лари Елисън създава остров на бъдещето на Хаваите
Новината за придобиването на о.Ланаи на Хаваите от основателя и генерален директор на Oracle Лари Елисън (сделка, оценявана за 300-500 млн.долара) през 2012 г. като силна вълна наруши покоя на жителите на живописния остров.
На Ланаи живеят 3100 души, които отдавна са свикнали той да се намира в полуфеодално владение. От 1860 г. собствениците на хавайското кътче се сменят един след друг, разказва сп. Forbes.
Един от последните се оказа „ананасовият крал“ Джеймс Доул, който през 1985 г. го продаде заедно със затъващата си компания на милиардера Дейвид Мърдок. На неговото място през 2012 г. дойде Елисън, който веднага декларира намерението си радикално да промени облика на Ланаи,свикнал с тих, равномерен начин на живот.
Местните жители се гордеят, че на острова с площ 365 кв.м има минимум светофари и асфалтови пътища. По думите на един ланаец „тук скоростта на движение не е бавна, тук изобщо я няма“. На Ланаи все още може да се усети духа на старите Хаваи, съхранен само на няколко места в архипелага.
Вижте още: 20-те най-красиви острови в света
Местните жители се събират сутринта в скромните уютни кафенета в центъра на най-големия град на острова Ланаи сити, за да обсъдят клюките или да чуят няколко свежи истории. Околният пейзаж е толкова живописен, че голфърите от време на време прекъсват играта си, за да му се насладят. На пустинните плажове със ситен пясък се разхождат морски костенурки.
Тази идилия ще се окаже под заплаха, когато плановете на Елисън започнат да се реализират. Сред тях е проект за нова инсталация за обезсоляване, която да увеличи дневния обем на прясната вода от 9 млн. на 37 млн. литра. Той вече започна ремонт на двата хотел от веригата Four Seasons и е близо до строителството на трети луксозен хотел.
И това е само началото. В бъдеще Елисън иска да подобри кампуса на местния университет и да разшири компактния Ланаи сити, който сега изглежда като град от 30-те години със своите ярки вили в стила на плантациите.
IT-магнатът също така купи авиопревозвача на Ланаи Island Air и на острова сега се строят нови писти за подобряване на комуникацията с континента. В плана влиза още развитие на промишлена зона, внедряване на слънчева електроцентрала и електромобили, удвояване на населението на острова до 6 000 души.
Не е удивително, че много жители на острова не са във възторг от новите перспективи. Много от тях се тревожат, че Ланаи ще се промени до неузнаваемост. Един жител казва:“Моя приятелка наскоро ми разказа, че сега, отправяйки се към почитаните от нейното семейство свещени места, с замислила как ще се чувства, когато наоколо се напълни с указателни табели, сочещи към тях. Тук вече идват рекламни агенти и разпитват как по-добре „да продадат острова. Всичко това е много неприятно“.
Въпреки това, хората разбират: промените са неизбежни.
Мърдок, който пристига на острова с големи планове, оставя местната икономика в упадък. Той възнамерява да печели от вятърни генератори, продавайки електроенергия на другите хавайски острови, но среща съпротивата на местните жители. И досега пред някои къщи може да се видят панели с лозунги: „Не на вятърните мелници на Ланаи“. Когато плановете за вятърни генератори не сработва, Мърдок продава острова. Сред потенциалните купувачи се споменават Бил Гейтс, китайски и руски инвеститори.
Новината за покупката на острова от Лари Елисън е приета от жителите на Ланаи с възторг. „Той просто ни е пратен от бога“, казва един от жителите. „Той има достатъчно пари да ни издигне на ново ниво“.
Оказва се обаче, че не всичко е толкова безоблачно.
Основателят на Oracle съобщава за своите планове за острова първо пред CNBC. „Той твърди, че ще го използва като лаборатория“, притеснява се Робин Кайе от организацията за защита “Приятели на Ланаи“ - Много хора ги заболя от това. Ние не сме опитни животни. Ние живеем тук. Макар и да разбирам какво има предвид той, все пак е много обидно“.
Вижте още: Десет страни, в които не се плаща данък върху доходите
„Всъщност Елисън има предвид, че иска да създаде модел на устойчива икономика на острова от световна класа – да реши въпросите на продоволствената сигурност, на възобновяемата енергия, а не просто да стои встрани, създавайки фонд за подкрепа“, обяснява Курт Мацумото, който управлява компанията на Елисън Pulama Lana’i. „Той цени природната красота на острова, но мисля че основната му мотивация е да продължи напред и да промени всичко“.
Самият създател на Oracle засега се въздържа от коментари. По-рано той разказа, че се привързал към Ланаи, когато, като млад, прелетял със самолет Cessna над ананасовите му плантации и се възхитил на красотата на местната природа. Още тогава бъдещият милиардер си пожелал да притежава остров.
Изпълнявайки мечтата су, Елисън се опитва да завоюва доверието на местните жители, откривайки отново и ремонтирайки местния обществен басейн, закрит от Мърдок. Създава няколко образователни и развлекателни програми, ремонтира сгради и разширява местния супермаркет.
Едновременно с това започва и ремонтът на хотелите. Например в Resort Lana’i вместо китайските мебели и антични мотиви на Мърдок (горе) са предпочетени неутрални цветове и изтънчени, космополитни интериори в стаите, от които се разкрива гледка към залива с неговите китове и делфини:
А по време на посещението на Елисън за Нова година бе открит и ресторант от веригата Nobu
Всички тези нововъведения наскоро бяха обсъдени с 40-те представители на общината на острова с участие на мениджъри от Pulama Lana’i. Повечето жители одобряват провеждането на такива събрания, а по думите на Бъч Джим, международната корпорация е проявила изключителна далновидност, назначавайки местен жител начело на компанията.
Разбира се, има и скептици, които все още се тревожат за бъдещето на острова.
Вижте още: Островът на милиардерите
Ще минат обаче години преди да разберем превърнал ли се е Ланаи в тихоокеански Едем, какъвто го рисува във въображението си Елисън. Дотогава всяка негова стъпка ще се следи от общината. „Настроението тук може сега може да се нарече предпазлив оптимизъм. А това е на 180 градуса от това, което беше преди. Преди имаше само отчаяние“.