България с най-голям спад на депозитните лихви от март 2013 г.
Страната ни се отличава с най-голямото понижение на лихвите по депозитите в Европа от март минилата година до днес.
Лихвите по депозитите у нас са се понижили с 2.2 процентни пункта до 4% към днешна дата, в сравнение с най-добри лихви по депозитите от 6.2% в началото на март 2013 г.
Вижте още: Спадът на лихвите по кредити и депозити ще продължи през 2014-а
Спадът на лихвите по кредити и депозити ще продължи през 2014-а
Прочети повече на: http://profit.bg/news/Spadut-na-lihvite-po-krediti-i-depoziti-shte-produlzhi-prez-2014-a/nid-117352.html
Спадът на лихвите по кредити и депозити ще продължи през 2014-а
Прочети повече на: http://profit.bg/news/Spadut-na-lihvite-po-krediti-i-depoziti-shte-produlzhi-prez-2014-a/nid-117352.html
Полша и Румъния са непосредствено след нас по понижение на лихвите по депозитите, където те са намалели с 2 процентни пункта съответно до 2.2 и 2% на годишна база.
* Данни: deposit.org
Въпреки понижението, страната ни се отличава с четвъртите най-високи лихви по депозити в Европа. С по-високи лихви са единствено Сърбия, Турция и Русия – съответно 10, 8.7 и 8.2%.
Високите лихви в тези страни обаче не бива да заблуждават спестителите, защото инфлацията там е изключително висока.
Лихвите по депозитите са регистрирали понижение през последните десет месеца в тринадесет от разглежданите двадесет и една европейски страни.
Те са се запазили без изменение в шест страни и са се повишили в две. Турция и Холандия са двете страни, където лихвите по депозитите са се повишили – съответно с 1.7 процентни пункта и 0.95 процентни пункта.
Родните депозанти на практика получават вторите най-високи реални лихви в Европа (когато от лихвите по депозитите се извади нивото на инфлация), благодарение на ниската инфлация в страната ни.
Въз основа на средна инфлация от около 1% за изминалата година реалните лихви в момента са при нива 3%, което е второто най-високо ниво на Стария континент.
С по-високи реални лихви продължава да се отличава Гърция, благодарение на дефлацията в страната през изминалата година.
Относително високи реални лихви откриваме още в Ирландия (2.45%), Швеция (2.08%) и Турция (1.7%).
С перспективи да изпревари всички през тази година по отношение на реалните лихвени нива е Сърбия, където инфлацията се понижи до 2% в последните месеци на миналата година. Разбира се, може да се очаква и значително понижение в лихвите по депозитите в страната.
Високото ниво на инфлация, в съчетание с ниските лихви по депозитите в повечето европейски страни, води до това реалните лихви да са отрицателни в девет от разглежданите европейски страни.
Най-много губят от депозитите си в Хърватия, където реалните лихви са отрицателни в размер на -1.8%.