Златото и петролът задържат високите си нива
Азиатските индекси приключиха първия ден от новата седмица на положителна територия. Индексът MSCI Asia Pacific Index добави 0.5% към стойността си, повишавайки се за четвърти ден.
Ръст регистрираха и водещите китайски индекси, като повишенията им бяха от над 2%. Ръстът стана реалност след спекулации за силни продажби, свързани с честването на лунарната нова година.
„Индексите се повишиха след спада им, но няма много фундамент за това“, коментира Матю Шерууд, портфолио мениджър в Perpetual Ltd., цитиран от Bloomberg.
“Йелън вероятно ще паузира ограничаването на стимулите на следващите няколко срещи заради слабия пазар на труда в САЩ. Налице са много въпросителни, свързани с японската икономика. В същото време ръстът на Китай най-вероятно ще се забави предвид на паричната политика на централната банка на страната“, допълва още специалистът.
Близо две бяха повишаващите се акции срещу всяка отбелязала спад на азиатските пазари. Индексът MSCI Asia-Pacific загуби 4.6% през първия месец на годината, регистрирайки най-слабия си старт на годината от 2009 насам. Той се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от 12.5 спрямо 15.2 за широкия щатски индекс S&P 500.
Загубите на финансовите пазари инициираха заличаване на 3 трилиона пазарна капитализация от началото на годината до 4 февруари, като от тогава тя е била намалена до 1.6 трилиона долара.
Златото задържа нивата си на търговия, след като регистрира най-голямото седмично повишение от над месец насам. Това до голяма степен се предопредели от по-слабите от очакванията данни за заетостта в САЩ. Спот цената на благородния метал с незабавна доставка е при ниво от 1 269 долара за унция.
След лошите данни за заетостта най-голямото си повишение от два месеца насам отбеляза и цената на петрола в петък.
Фючърсите на суровия петрол с доставка през март поскъпнаха с 2.1% в петък близо до психологическата граница от 100 долара за барел. Днес суровината се търгува при нива от 99.74 долара за барел с доставка през март.