Как се промениха печалбите и цените на компонентите на SOFIX?
Годишните консолидирани отчети на компаниите от SOFIX са вече изнесени и е време да направим равносметка как са се развивали резултатите на неговите компоненти.
Печалбите ще сравним не само с миналата година, но и с тези отпреди пет години, към края на 2008 г., когато индексът е бил при настоящите си нива за последен път.
Както се вижда от таблицата по-долу за последната една година с най-много се е повишила печалбата на Зърнени Храни България. Тя нараства с над 300% на годишна база, до голяма степен вследствие на преструктурирането и на вливането на активи в холдинга.
Всъщност през миналата година има още четири компонента на индекса освен Зърнени Храни България, които отчитат ръст в печалбата на годишна база. Това са Монбат (ръст от над 50%), Стара планина Холд (ръст от 20.5%), Фонд за недвижими имоти България (ръст от 2.6%) и Централна кооперативна банка (ръст от 0.7%).
С най-голямо понижение през миналата година е печалбата при Адванс Терафонд, намаляла близо наполовина спрямо предходната година.
От посочените пет дружества с ръст на печалбата през миналата година, само при три има съвпадение и повишение на финансовия резултат спрямо пет години по-рано. Отличава се Зърнени храни България с повишение от близо 68% за по-дългия период от пет години, отново най-вече заради вливанията в холдинга.
* справка Profit.bg
Стара планина Холд е вторият компонент на индекса, чиято печалба се повишава както през миналата година, така и за последните пет години, като за втория период повишението възлиза на 26.5%.
Монбат е третият компонент с подобно достижение, макар и за последните пет години ръстът на финансовия резултат да е минимален в размер на едва 5.2%.
Стабилното представяне в резултатите на Стара планина Холд прави така, че холдингът да е на пето място по поскъпване за последната година, с ръст на книжата от 83.5%, както и пето по ръст за последните пет години.
Както се вижда, няма съществена връзка между представянето в цените на акциите през последната година и ръстът на финансовия им резултат за този период.
С най-голямо поскъпване за последната една година се отличават акциите на Първа инвестиционна банка, които добавят към стойността си близо 123%, въпреки че печалбата на банката намалява с близо 11% през 2013 г. Активната експанзионистична политика на финансовата институция до голяма степен може би е в основата на силното поскъпване в акциите ѝ.
Втори по ръст за последните 12 месеца са акциите на Неохим, където е налице промяна в структурата на собствеността и въпреки значителната загуба, отчетена от димитровградското дружество за изминалата година.
Трето и четвърто място по ръст през последната година са други две дружества с отрицателен прираст във финансовия резултат за последната една година Софарма и М+С Хидравлик.
Ако погледнем как са се променяли печалбите на компонентите на индекса през последните пет години, установяваме, че ръст през миналата година се наблюдава в сравнение с резултатите преди пет години при осем от компонентите на SOFIX.
Най-голямо е повишението (със 117%) при печалбата на Булгартабак през миналата спрямо 2008 година. Може и това да е факторът, който предопределя, че акциите на компанията са поскъпнали с над 800% за този период, превръщайки се в най-поскъпващите за последните пет години.
И тук обаче не откриваме ясна зависимост между ръстът на печалбите на компаниите за последните пет години и ръстът в цените на акциите им, като трети по повишение се нареждат книжата на Фонд за недвижими имоти България, поскъпнали с 193% за последните пет години, въпреки спада в печалбата от 81.5% спрямо 2008 г.
В същото време акциите на Индустриален Холдинг България са най-губещите от компонентите на SOFIX за последните пет години – със загуба от 65%, на фона на повишението в печалбата им през изминалата година с 58% спрямо 2008-ма година.