Добрич остава най-пострадал от водната стихия, все още е в сила бедственото положение в града. Потвърдена е смъртта на един човек вследствие на бедствието.

Във Варна продължава разчистването на кв. "Аспарухово". Десетки доброволци пристигнаха от други региони на България в помощ на пострадалите. Продължава издирването на 6-годишно дете. Официално жертвите са 11, предаде БГНЕС.

Заради падналите в следобедните часове вчера в Добричко дъждове, между 14 и 20 л/кв. м, дерето на река Добричка отново преля снощи, но водата се е отекла в Северната зона на Добрич без да създава допълнителни проблеми, съобщи пред Дарик радио кметът Детелина Николова.

Водоподаването във всички помпени станции е възстановено, с изключение на помпена станция Болата, заради което без вода продължават да са две села в община Каварна - Българево и Св. Никола, както и курорт Русалка.

В Добрич водоснабдяването също е възстановено, възможно е обаче по високите етажи на жилищните сгради все още налягането по тръбите да не е достатъчно.

Според шефа на ВиК инж. Юлиян Иванов водата е годна за пиене, тъй като се добива от дълбоки сондажи, по препоръка на РИОКОЗ обаче, трябва да се изчакат резултатите от взетите проби за чистотата на питейната течност, а дотогава на населението се препоръчва да използва за пиене бутилирана или преварена вода.

Около 14 екипа на ВиК ще отпушват през днешния ден канализацията в затлачените места, съобщи инж. Иванов. Няма селища в областта без ток, информираха от Областния съвет за сигурност. В Добрич 5 трафопоста са без електрозахранване и днес ще се работи по отстраняване на повредите.

Всички пътища в региона са проходими. С изцяло разрушен асфалт е пътят от с. Богдан към областния град покрай градското сметище.

Повече от 70 души са нощували снощи в Кризисния център в зала "Добротица". Днес огледите на пострадалите къщи, обекти и улици продължават. 45 екипи на Пожарна безопасност от Добрич, Пловдив, Стара Загора, Русе и други градове ще отводняват засегнатите райони.

Във Варна ситуацията постепенно се възстановява. В града пристигнаха вчера еврокомисарят за реакция при бедствия Кристалина Георгиева и президентът Росен Плевнелиев. Георгиева посети пострадалите от наводнения части на града.

"Говорих лично с еврокомисаря Йоханес Хан. Имам неговата дума, че ще бъдат отпуснати средства за подпомагане на пострадалите от наводненията", заяви пред БГНЕС Кристалина Георгиева в отговор на въпрос дали ще лобира пред еврокомисаря Йоханес Хан да бъдат възстановени плащанията по Оперативна програма "Околна среда" заради щетите от наводненията.

Това е една от малкото възможности страната ни да получи помощ по линия на ЕК, защото, макар и огромни по своя размер за българските граждани, щетите са малки, според европейските критерии за отпускането на помощ, поясни тя.

До момента е потвърдена официално смъртта на 11 души във Варна. Още едно малко дете е изчезнало. Това е 6-годишният Марин, който се издирва от неговите близки.

Във Велико Търново отмениха бедственото положение. Продължава отводняването в жилищата на хората и почистването на улици и мостове от наноси и кал. В града са създадени четири комисии, които описват щетите и разрушенията на засегнатите къщи и улици.

По-оптимистично изглеждат нещата и на Прохода на Републиката. Строители дават заявка, че могат да приключат възстановяването на пътя до 10 дни. От Агенция "Пътна инфраструктура" уточниха за БГНЕС, че ремонтните дейности трябва да приключат до края на юли.

На 23 юни е обявен ден на национален траур в памет на загиналите от трагичните наводнения.