10 факта, които милиардерите предпочитат да премълчат
Милиардерите, които охотно разказват историята на своето забогатяване в медиите, обичат да пропускат някои, понякога нелицеприятни подробности.
Те знаят, че имената им са бранд сами по себе си и старателно работят по създаването и поддържането на легендата около себе си. Какво крият най-богатите по света, нека видим:
Вижте още: Тайните клубове на корпоративния елит
1. Богатите стават още по-богати.
Кризата удари по джоба и на най-богатите хора на планетата, но през следващите няколко години те наваксаха всички загуби и продължиха да богатеят. Например в САЩ средното състояние на милиардерите се е увеличило от 9.1 млрд. на 10.8 млрд. долара за последната година. През 2013 г. сумата под контрола на милиардерите на планетата достигна рекордните 5.4 трлн. долара спрямо 3.5 трлн. през 2007 г. В класацията на милиардерите бяха включени над 200 нови имена, с което общият брой на най-богатите достигна 1426 души. Милиардерите обаче не биха ви казали, че всяко възстановяване на пазарите и икономиката носи печалби първо в джобовете на тези, които и без това са богати.
2. Милионът в наши дни не значи нищо.
Богатите не обичат да споделят колко е долният праг, с който се влиза в клуба на богатството, но той определено вече не е милион, нито дори 10 милиона долара. В САЩ за богати се смятат хора с лично състояние над 30 млн. долара, но инфлацията всяка година прави и тази сума все по-малко значима. Т. е. вече никой не би ви удостоил с внимание и уважение за времето и силите ви, хвърлени в спечелването на първия ви милион. А и едва ли ще можете да си купите с него нещо значимо.
3. Този клуб е мъжки.
Независимо от теоретичното равенство на половете, жените почти нямат шанс да станат милиардерки, освен с брак или наследство. От 1 436 милиардери, жените са 138. Въпреки че те са се увеличили спрямо година по-рано, когато бяха 104, броят на мъжете милиардери продължава да расте с по-бързи темпове. Само 4% от изпълнителните директори на компании от списъка Fortune 1000, само 18% от членовете на Конгреса и 30% от съдиите в САЩ са жени.
4. Милиардерите имат по-добро образование от вас.
Истории като тази за изгонения от университета Марк Закърбърг създават усещането, че образованието в наши дни не значи нищо. Но не забравяйте, че той е изгонен от Харвард, а не от някой провинциален колеж. Статистиката безпощадно показва, че милиардерите в САЩ продължават да получават много по-добро образование от средностатистическите американци. Причината е прозаична- могат да си го позволят. Повечето милиардери са родени в богати семейства, получили са най-доброто възможно образование и с тази стартова база са се устремили към богатството.
5. Ще се изненадате колко стиснати са те в действителност.
Руският олигарх Роман Абрамович притежава яхта за 1 млрд. долара. Саудитският принц Ал Уалид ал Талал си купи лайнер Airbus A380 за 400 млн. долара. Мексиканският бизнесмен Дейвид Мартинес придоби картина на Джейсън Полак за 140 млн. долара. Стивън Кронке похарчи 132 млн. долара за ранчо. Опра Уинфри носи дамска чанта за 38 000 долара. За сметка на това милиардерите най-много имат склонност да се пазарят за бакшиши и сметки в ресторанта.
6. По-добре мрази, но не се дели.
Чудили ли сте се от какво най-много се страхуват милиардерите?Нито една криза не застрашава богатството им с такова бедствие, каквото е за богатия мъж бракоразводният адвокат. До повечето разводи при милиардерите се стига по желание на съпругата, но всъщност едва 8% от най-богатите са разведени. Високите адвокатски хонорари и загубата на пари в случая е по-малкото бедствие. По-сложен е въпросът за тайните от личния живот и бизнеса, които могат да станат достояние на странични лица по време на бракоразводния процес. По време на развода на бившия шеф на General Electric Джак Уелч и втората му съпруга Джейн Уелч например бяха изнесени такива данни, че властите започнаха официално разследване на споразумението за компенсации на Уелч и компанията, а той бе принуден да се откаже от пенсия от 2.5 млн. долара годишно.
7. На фондовия пазар не се забогатява.
Казано просто, ако вече имате милиони, борсите могат да ви донесат добри печалби. Но не и като проценти. „Ако за 20 години ви се отдаде да изпреварите пазарите с 1%, вие сте борсова звезда“, твърди Мартин Фридсън. Ако искате за 20 години да спечелите 1 милиард долара от акции, то трябва да инвестирате поне 65 милиона долара. Тогава как забогатяват милиардерите? Много по-просто е да създадете успешен старап, а едва след това да добавите няколко нули към състоянието си с IPO.
8. Милиардерите укриват данъци.
Няма статистика, която да ви даде точна представа колко пари укриват милиардерите от данъчните. Да си припомним случая с Тай Уорнър, глава на компанията Ty, който плати 53 милиона долара глоба за укриване от данъци. При това редом с укриването на данъците, има и напълно легални начини за намаляването им. Преди време Уорън Бъфет защити вдигането на данъците за най-богатите, като заяви, че плаща по-малко в процентно съотношение от чистачката в офиса си.
9. Парите не правят семействата по-задружни.
Както вече казахме, богатите не обичат разводите, но за сметка на това разприте между милиардерите и техните наследници никак не са рядкост. Години наред Франция следеше семейната драма, разразила се между най-богатата жена в Европа Лилиан Бетанкур и нейната дъщеря, която се опитваше и в крайна сметка успя да я постави под попечителство. В Австралия най-богатата жена в страната Джина Райнхарт е съдена от собствените си деца, които я обвиняват, че вреди на тръста и семейството. Изкривените семейни отношения при най-богатите наистина могат да ни накарат да се замислим дали животът им е толкова лек и безоблачен, колкото изглежда.
Вижте още: Малко известни факти за жените милиардери
10. И накрая децата не получават нищо.
Най-новата мода сред богатите е инициативата да Giving Pledge. Много от най-богатите в света вече декларират публично как няма да оставят на децата си нищо в наследство. Последно това направи певецът Стинг, който обяви, че шестте му деца няма да наследят богатството му, тъй като той се опасява, че то ще им бъде в тежест. Бил Гейтс, Уорън Бъфет, Дейвид Рокфелер, Барон Хитън и др. са сред милиардерите, които вече заявиха, че няма да оставят наследство на децата си. Те обаче предпочитат да мълчат по въпроса доколко честно е това спрямо наследниците им, свикнали с предложените им условия на живот от най-ранна възраст.