Най-богатите петролни барони
Някои от най-богатите хора в света са натрупали състоянието си от една от най-големите и доходоносни индустрии – добива на петрол. Вижте няколко от тях, подбрани от oilprice.com:
1. Чарлз и Дейвид Кох (68 млрд. долара общо)
Страшилищата за Демократическата партия в САЩ наследяват богатството си, заедно със семейния бизнес, от баща им Фред.
След това обаче и самите те демонстрират сериозен предприемачески дух.
Възходът на Koch Industries първоначално се дължи на собствена техника за рафиниране на петрол, но скоро след това братята диверсифицират продуктовия портфейл на компанията, като нейната дейност вече обхваща рафинерии, петролопроводи и производството на химикали, полимери и тъкани.
Този огромен набор от бизнес интереси все още е концентриран върху петрола, но Koch Industries вече е втората най-голяма непублична компания в САЩ след Cargill. Основното й петролно и газово подразделение - Flint Hills Resources, обработва доста над 300 млн. барела петрол годишно.
Тази цифра е една от причините, поради които братята Кох са недолюбвани от защитниците на околната среда. Общо техните компании емитират над 300 млн. тона вредни газове годишно, което се равнява на над 5% от въглеродния отпечатък на САЩ.
Репутацията на Чарлз и Дейвид Кох обаче се базира по-малко на техния бизнес успех, отколкото на ревностната им подкрепа за Републиканската партия. Братята редовно са най-големият дарител на партията от петролната и газовата индустрия.
Вижте още: Петте най-важни петролни полета в света
2. Мукеш Амбани (21.5 млрд. долара)
Петролните барони, които са наследили парите си от техните таковци, окупират челото на тази класация. Мукеш Амбани в момента ръководи индийския гигант Reliance Industries.
След като започва като текстилен производител, Reliance Industries създава специално подразделение, което има забележителни постижения, откакто излиза на световната сцена през 2008 г.
Компанията притежава най-голямата петролна рафинерия с капацитет от 1.24 млн. барела дневно. Компанията майка Reliance Industries също така е най-големият производител на полиестер в света.
Влиянието, което носи това да управляваш втората най-голяма индийска компания, дава на Амбани сериозна платформа, от която да преследва своите бизнес и филантропски идеали.
Неговият възход обаче може би не се харесва на всички. Едно от първите неща, които направи новото правителство на Нарендра Моди, бе да наложи на Reliance глоба в размер на 579 млн. долара, която бе поредната санкция срещу компанията за това, че не спазва договорките си за производство на газ от полетата си в Индия
3. Виктор Векселберг (17.2 млрд. долара)
Кръгът от приятели на руския магнат Виктор Векселберг е повод за завист, тъй като включва президента на Русия Владимир Путин и Михаил Фридман - човекът, който се нарежда след него в тази класация.
Вескелберг също така извлича пряка печалба от възхода и последвалата продажба на TNK-BP, след като преди време е бил заместник-директор и председател на TNK.
Векселберг първо натрупва богатство от алуминий, след като се възползва от възможностите на перестройката и гласността, за да се превърне в един от първите успешни руски предприемачи. Той съосновава Siberian-Urals Aluminum Company и прибира сериозна печалба, когато компанията му е придобита от RUSAL – най-големия играч в сектора.
След това интересите му се насочват към петрола и природния газ, когато неговата холдингова компания Renova Group основава TNK-BP заедно с Alfa Group чрез сливане с петролните активи на BP в страната.
Той отдавна се интересува от IT и телекоми. През 2010 г. Векселберг бе назначен от Путин за директор на Сколково - проект, който има за цел да изгради руски конкурент на Силициевата долина.
Интересното е, че част от петролните му печалби са насочени към най-голямата колекция в света на яйца Fabergé. Той притежава 15 от тях на стойност 100 млн. долара.
Вижте още: Най-богатите хора в Близкия изток
4. Михаил Фридман (16.5 млрд. долара)
Някой мъдър човек някога е казал, че приятелствата, създадени в колежа, са до живот. Няма данни за това колко близък е бил Фридман в колежа със състудентите си, но днес той, заедно с Герман Кан и Алексей Кузмичев, управлява руския конгломерат Alfa Group.
Приходите на Alfa Group възлизат на 16.8 млрд. долара през 2013 г. Днес интересите на Фридман са основно в индустрии като банки и застраховане, но по-голяма част от личното му състояние се дължи на миналата година, когато Alfa Group продаде 90-процентния си дял в TNK-BP на Rosneft.
По това време TNK-BP бе третият най-голям петролен производител в Русия, а сделката донесе на тримата приятели общо 14 млрд. долара.
5. Вагит Алекперов (14.8 млрд. долара)
Вагит Алекперов е сред най-богатите петролни и газови барони в света и е единственият, който си проправя сам път нагоре.
Настоящият главен изпълнителен директор на LUKoil, втората най-голяма руска компания, се издига от дъното. По времето на Съветския съюз Алкеперов работел като сондажен оператор, след това бил инженер, а оттам се издига все нагоре до заместник-генерален директор на Bashneft и заместник-министър по петрола и природния газ на Съветския съюз.
Състоянието му скача след разпадането на Съветския съюз. Като ръководител на LUKoil Алекперов притежава 20% от компанията, откъдето идват и неговите милиарди.
Той също така е в основата на международното разрастване на неговата компания в над 40 страни и листването й на Нюйоркската фондова борса. Алекперов също така е иползвал връзките си с Путин, за да осигури бъдещето на LUKoil като опорен стълб на руската икономика.
И за да продължи името Алекперов да бъде свързвано с компанията, Вагит подготвя своя син Юсуф да поема поста главен изпълнителен директор.