България все още с второто най-ниско съотношение дълг/БВП
Правителственият дълг към БВП в страните от еврозоната се е повишил до ниво от 93.9 към края на първото тримесечие на годината спрямо 92.7% към края на миналата година. Повишението следва две тримесечия на спад.
В страните от ЕС съотношението се е повишило до 88% спрямо 87.2% тримесечие по-рано. Повишение бележи съотношението на годишна база в еврозоната – от 92.5 на 93.9%, както и в ЕС – от 86.2 на 88%, сочат още данните на Евростат.
С най-голямо съотношение дълг-БВП се отличава Гърция (174.1%), следвана от Италия (135.6%) и Португалия (132.9%).
С най-ниско подобно съотношение е Естония (10%).
България е страната с второто най-ниско съотношение на дълга към БВП – при ниво от едва 20.3%, като малко след нас с 22.8% се нарежда Люксембург.
Като негативна тенденция обаче можем да отчетем нарастването на съотношението в страната ни съответно с 1.4 процентни пункта на тримесечна и с 2.3 протцентни пункта на годишна база.
Виж още: Цената на банковото спасение
Съотношението на дълга към БВП нараства в деветнадесет страни членки на ЕС през първото спрямо четвъртото тримесечие на миналата година. Шест страни отчитат понижение на съотношението.
Най-голям е ръстът на съотношението в Словения – със 7 процентни пункта, следвана от Ункалия с 5 процентни пункта и Белгия и Португалия с 3.9 процентни пункта.
Полша и Германия са страните с най-голям спад в съотношението – съответно 7.6 процентни пункта и 1.1 процентни пункта.