Лоши данни от Китай изпратиха азиатските индекси надолу
Азиатските индекси се понижиха, водени от китайските, които върнаха от най-високото си затваряне от година. Австралийският долар също се понижи, след като активността в сектора на услугите в Китай се понижи до рекорден минимум. Валутите на развиващите се страни се повишиха, а пшеницата и соята поевтиняха.
Индексът MSCI Asia Pacific загуби 0.4% от стойността си, въпреки вчерашното повишение на щатските пазари. Фючърсите на индексa Standard & Poor’s 500 загубиха 0.1% от стойността си.
Шанхайският основен индекс се понижи с 0.3%, след като вчера приключи при най-високото си ниво от година насам.
Индексът, следящ активността в сектора на услугите в Китай, се понижи до 50 пункта през юли, което е границата между свиването и ръста, както и най-ниската стойност на показателя в историята.
“Данните за РМI индексa в Китай се оказаха под средните очакванията, сочейки връщане от наскорошната експанзия в сектора. Това допринесе до известен низходящ натиск върху суровинните валути като австралийския долар“, коментира Дезмънд Чуа, стратег в CMC Markets, цитиран от Bloonberg. “Австралийският долар ще се задържи под 93 цента спрямо щатския“, допълва още анализаторът.
Пет бяха понижаващите се компании срещу всяка отбелязала ръст на азиатския пазар. Азиатският индекс се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от 13.5, спрямо 15 за индекса Stoxx Europe 600 и 16.2 за широкия S&P 500.
Тайванският основен индекс се понижи с 1.7%, което бе най-голямото му понижение от 25-ти април насам и се търгува при най-ниското си ниво от седем седмици.
По-добри от очакванията резултати от фондa на Бъфет, както и ръстът при акциите на енергийните компании съдействаха за повишение на щатските индекси вчера, които се понижиха до двумесечен минимум през изминалата седмица, заличавайки близо 1.2 трлн. долара пазарна капитализация.
Фючърсите на царевицата загубиха 0.3% от стойността си до 3.6775 долара за бушел, след като се повишиха с 1.9% вчера. Соята също се понижи с 0.3% днес, след като поскъпна с 2% предходната сесия.
Среброто добави 0.2% към стойността си до 20.20 долара за унция с незабавна доставка, докато златото нарасна с 0.1% до 1 289 долара за унция.