Японската икономика се е свила с най-много от земетрересенията преди три години заради намалението на потреблението като резултат от повишения данък добавена стойност в страната.

Третата най-голяма световна икономика се е свила с 6.8% на годишна база през второто тримесечие на годината, което се оказа леко над очакваните от анализаторите 7% спад.

Без да се отчита изменението в цените, икономиката на страната се е свила едва с 0.4%, сочи още статистиката на централната банка.

И докато премиерът на страната залагаше на бързо възстановяване от повишения данък, данните за юни не са особено оптимистични, предвид на най-голямото от март 2011 година насам свиване в промишлеността.

„Вероятността за възстановяване на японската икономика през тримесечието юли-септември е голяма“, според Такеши Минами, главен икономист в Norinchukin Research Institute Co. в Токио.

„Понижението на реалните доходи обаче и слабостта на промишлеността могат да натежат над възстановяването“, допълва още Минами.

Свиването става реалност след изключително силно представяне на икономиката за тримесечието до март, когато потребителите и бизнесът бързаха с големите покупки преди влизането в сила на новия данък.

Йената не отбеляза съществено изменение в нивата си на търговия, разменяйки се при 102.30 йени за долар. Индексът Topix добави 0.2% към стойността си до 1 260.15 пункта.

Потребителското потребление се е понижило с 19.2% през второто тримесечие спрямо първото, докато частните инвестиции са намалели с 9.7%. Данък добавена стойност бе повишен с 3%.

Инфлацията е 3.6% през юни на годишна база, водена от поскъпването на храните с 5.1%.

Икономиката на Япония се очаква да нарасне с 2.9% на годишна база през третото тримесечие.

Правителството най-вероятно ще прибегне до нови повишения на ДДС, което в момента е при ниво от 8%. Плановете са за неговото увеличаване до 10% до октомври 2015 г.