Как най-често хвърляте пари на вятъра?
Разумното потребление е критично за това да не правите излишни разходи, цената на които е поддържане на по-добър стандарт на живот или подсигуряването на старините ви.
Ако не следвате разума при осъществяването на различни покупки или в ежедневния си живот, то, най-грубо казано, вие „хвърляте пари на вятъра“. Ето някои от най-често срещаните начини да правите това:
Виж още: Девет прости правила за финансова стабилност
1. Нямате правилен приоритет в покриване на кредитите си
Едно от основните правила при покриване на задълженията ви е да започнете от най-скъпите кредити. Може да ви изглежда примамливо да погасявате първо най-големия си кредит (примерно ипотечния), но това най-вероятно е кредитът с най-нисък годишен процент на разходите.
Започнете от кредитните карти, стоките на изплащане, които най-вероятно са с годишен процент на разходите в пъти по-голям от този на ипотечните или дори на някои потребителски кредити.
Друга основна грешка е хората да гледат само лихвите по кредитите, без да смятат всички включени разходи по един кредит – а именно годишния процент на разходите.
2. Не плащате редовно задълженията си
Да не плащате минималните месечни вноски по кредитните карти или да не обслужвате потребителските си кредити може да ви се струва добър източник на временни средства, но цената е твърде висока.
Освен че наказателните такси са много сериозни, е много вероятно да ви бъдат повишени и лихвените проценти по кредитите за това, че сте нередовен платец (честа практика при някои кредитни карти и при някои промоционални ипотечни кредити).
В същото време това води до неприятното последствие да влезете в кредитния регистър на лошите платци, което автоматично може да ви отреже пътя към бъдещо кредитиране на по-ниска цена.
Особено с пълна сила важи това, ако смятате да теглите по-значителен и евтин кредит за закупуване на имот, автомобил, или да рефинансирате скъпите си налични потребителски кредити. От друга страна, при нужда от финансиране това ще ви тласне към по-нетрадиционни източници, които може и да са в пъти по-скъпи.
3. Не предоговаряте условията по кредитите си
През последните години ставаме свидетели на сериозно понижение на лихвите по кредитите, особено при ипотечните и потребителските.
Банките обаче обикновено понижават по-сериозно условията по новоотпусканите кредити, разчитайки на това, че хората със стари кредити (изтеглени при по-високи лихви) ще запазят статуквото и ще продължат да си правят вноските.
Ще се учудите колко любезно могат да ви отговорят и колко лесно можете да договорите по-изгодни условия, ако отидете и поискате това във финансовата институция, на която сте длъжник. Особено ако намекнете, че сте получили по-добри оферти от конкурентна институция.
4. Предпочитате маркови продукти
Потребителите често се изкушават да купуват маркови продукти. Практиката сочи, че техните цени са в пъти по-високи, в сравнение на продукти заместители с добро качество от не особено популярни марки.
Често марките, на които сте фенове, имат подмарки, за чието промотиране харчат по-малко пари и което ги прави не лош избор на относително по-ниска цена. Този феномен с пълна сила се открива при автомобилите или при производителите на дрехи и съвременни технологични „играчки“.
Същото може да се каже дори за генеричните лекарствени продукти, които са в пъти по-евтини от патентованите продукти.
5. Инвестирате във взаимни фондове с високи такси и комисионни
Практиката сочи, че инвестициите във взаимни фондове са с висока цена. Налице е риск от загуба на голяма част от потенциалната доходност от таски и комисиони.
Оказва се, че в един по-дългосрочен план инвестициите във взаимни фондове рядко носят по-добри резултати от тези на пазара, измерени с представянето на индексите.
Разходите за това да си откриете сметка и да се позиционирате пазарно (чрез закупуване на индексни фондове) са минимални в сравнение с таксите, които ще ви удържат подобен род схеми.
6. Купувате твърде много животозастрахователни продукти
Застраховката живот е необходима на тази категория хора, от чиито доход зависи цялото семейство. Дори и в такива случаи обаче, е добре да се купува застрахователен продукт до размера на дохода, който ще е необходим да се замести в случай на настъпване на трагично събитие.
Вместо да купувате застраховка живот със спестовни елементи, може би е по-добре да сключите обикновена застраховка живот, а елементът на спестяване да прехвърлите към фондове за допълнително пенсионно осигуряване.
7. Не отделяте достатъчно внимание на „малките неща“
Някои разходи могат да ви изглеждат малки, но да се натрупват и да достигат годишно суми, които изглеждат значителни, дори според вашите разбирания.
Честото теглене от банкомати на други финансови инстутции, сметката за кабелна телевизия, интернет и мобилен телефон, кафето навън и др. са на пръв поглед неща, които не затрудняват вашите финанси, но ако ги оптимизирате, могат да доведат до сериозни годишни спестявания.
Откажете се от лоши и вредни навици (като например алкохол и цигари), които, освен че са скъпи, вредят на вашето здраве и повишават здравните ви разходи в бъдеще.