Т. Тошев: Още по-изгодни лихви по кредитите до края на годината
По актуалната тема - новият закон за потребителския кредит, екипът на Profit.bg потърси мнението на Тихомир Тошев, главен изпълнителен директор на КредитЦентър.
Г-н Тошев, облекчи ли всъщност кредитополучателите новият закон?
Не бих казал, че промените в закона за потребителския кредит облекчиха кредитополучателите. Напротив, в момента те трябва да избират между доста повече нови кредитни продукти.
Новият закон създаде нови кредитни продукти, премахна едни такси, но се появиха нови такси. Появиха се кредити без начални такси, кредити с начални такси. В момента потребителят трябва да избира между доста повече нови кредитни продукти, което по никакъв начин не прави избора по-лесен.
Как промениха банките кредитните си продукти след влизане в сила на новия закон?
Новият закон направи доста промени. Премахването на таксата за предсрочно погасяване беше най-чаканата промяна. Оказа се, че тя се премахва в случаите до 75 000 евро, тъй като законът ограничава действието си върху тези кредити.
Вече всички банки определят лихвите по кредитите си върху индекси като EURIBOR, SOFIBOR, LIBOR плюс набавка, или индекси на БНБ - нещо, което потребителите не разбират много.
Премахнаха се таксата за усвояване и за годишно обслужване, на тяхно място обаче се появи таксата за разглеждане на документи и одобрение.
Появиха се така дългоочакваните кредити с ограничена отговорност, при които, ако не можете да плащате в бъдеще, ще е достатъчно само да ви вземат имота, той да бъде продаден и няма да дължите нищо друго. Законът промени доста неща и имаме един богат и разнообразен пазар на кредитиране.
Как изглежда в България в момента идеалният кредитополучател?
Идеалният кредитополучател не се промени много. Той продължава да е човек с добър и официален доход, най-често над 1 500 лева, с ниска или никаква кредитна задлъжнялост, или ако има такава, тя да е малка и да се обслужва редовно.
Той е млад човек между 25 и 35 години.
Много потребители се чудят защо лихвите по кредитите на запад са много по-ниски от тези у нас.
Това е тема, която много често е обсъждана. Отговорът е повтарян много пъти. Факт е, че нашите лихви са по-високи от средните в Европа.
Виждаме през последните четири години, че нашите лихви вървят надолу и бавно доближават средните в ЕС. За да се доближат съвсем обаче, ще трябва да мине още време, в което лихвите по депозитите да слязат още надолу и рисковата премия за страната да се понижи, тоест икономиката да заработи по-добре.
Какво можем да очакваме от лихвите по кредитите до края на годината и в светлината на случващото се с КТБ?
Истината е, че това, което се случи с Корпоративна търговска банка, не повлия на лихвите по кредитите, а основно на нагласите на хората, на притесненията за техните депозити.
В повечето случаи те видяха, че банковата система е стабилна и виждаме как след първоначалния отлив на депозити те пак започват да се връщат в банковата система.
Що се отнася за лихвите по кредитите, там отражение няма. Напротив, последните оферти по кредити, които виждаме, са с по-ниски лихви между 0.25 и 0.5 процентни пункта. Аз лично очаквам, че до края на годината ще видим още по-изгодни оферти по кредитите.
От първи октомври започваме да виждаме есенните промоции на банките. Краят на годината винаги е най-силен период за банковата система и тогава са и най-добрите оферти по кредитите.
Къде е най-добре да инвестираме парите си като алтернатива на депозитите? В имот, земеделска земя или в акции?
Принципно съветвам хората, които искат да инвестират парите си, да инвестират в нещо, от което разбират, за което са се информирали достатъчно добре какви са плюсовете и минусите.
Иначе, ако погледнем най-общо пазара, за българите най-предпочитани са инвестициите в недвижими имоти и то апартамент в голям град. Той е лесно да се отдаде под наем, сравнително добра инвестиция е, която дългосрочно ще увеличава стойността си.
Очаквам, че хората ще са най-активни при инвестиране в недвижими имоти, апартаменти и къщи.