Жилищата в България са станали три пъти по-достъпни за последните пет години. Докато през 2008 г. за плащането на жилищна вноска е отивала заплата и половина, сега тя се покрива от половин заплата, изчисляват брокерите.

Сметките показват и доколко българите могат да си позволят купуването на жилища, като преплитат средната работна заплата за страната, цената на имотите и лихвите в дадения момент.

През 2000 г. средната работна заплата в страната е била 224 лв., а средната цена на жилище малко над 19 000 лв. Лихвите тогава са били доста високи - около 15%, което означава, че за покриването на едномесечна вноска е отивала малко повече от цяла заплата, съобщава bTV.

През 2008 г., когато беше бумът на строителството и купуването на жилища, цените им са били съответно най-високи. Въпреки че заплатите са били двойно по-големи от 2000 г. и лихвите са били по-изгодни, за покриването на кредита е отивала заплата и половина.

В момента за покриване на месечната вноска за жилище отива точно половин заплата. Това е възможно при средна работна заплата за страната от малко над 800 лв., средна цена на жилищата около 51 000 лв. и лихви около 8%.

„В настоящия момент с една средна заплата за страната може да се плати до две вноски за апартамент с размер до 60 квадрата”, обясни брокерът на недвижими имоти Калоян Богданов.

Затова Габриела Спасова е решила да се възползва от момента. Заплатата й позволява подобна крачка. Харесала е двустайно жилище в „Лозенец”. „Разбрах, че цените на имотите спряха да падат. В момента лихвите също са ниски и е най-удачно в момента да си търсим жилище за покупка”, казва тя.

За последните 15 години лихвите у нас са паднали наполовина - от 16 на 7 на сто. Средната работна заплата се е увеличила 4 пъти - от 220 на 800 лв. Цените на жилищата пък след пика през 2008 г. са паднали до нивата от преди 10 години.

„През 2008 г. средно българинът теглеше 47 000 евро, за да си купи нов дом и плащаше около 390 евро месечна вноска. През 2013 г. средно се теглеха около 33 000 евро, а средната месечна вноска беше 258 евро”, посочи финансовият консултант Тихомир Тошев.

Доказателство за благоприятните условия е ръстът в продажбата на жилища - след продължителния спад предходните години, през 2013 г. пазарът за първи път отчита сериозен ръст от близо 15%.

Прогнозата на брокерите е, че през 2014 г. жилищата ще станат още по-достъпни, защото се очаква лихвите да паднат още, заплатите да се повишат малко, а жилищата да запазят цените си.