Скъпи ли са софийските имоти
За това дали имотите са скъпи или не може да се съди по няколко направления. Първото е степента им на достъпност (или най-грубо казано колко квадратни метра жилище купува средният доход на населението) и на второ място какъв доход носят имотите (доходността на наемите) и за колко години се изплащат.
Вече се знае, че имотите са най-достъпни от близо седем години.
Сега ще наблегнем на втория критерий, до голяма степен определящ посоката на цените – а именно доходността им от наем. Тя също косвено е свързана с доходите на населението, доколкото те са в основата на нивата на наемите.
За целта ще сравним доходността от наемите в столицата с тази в останалите водещи градове по света.
Доходността от наеми е ключова по отношение на покупката на имоти с инвестиционна цел, въпрос, все по-актуален в условията на въведения от тази година данък върху лихвите и продължаващото понижение в лихвите по депозитите. Това може да накара повече спестители да погледнат към пазара на имоти с цел търсене на по-висок доход на спестените си средства.
* данни Global Property Guide
Доходността от наеми в София е при ниво от 5.3% според данни на изданието Global Property Guide. Тристаен апартамент в централните части на столицата се изплаща за 19 години според данни на изданието.
Това е нелош резултат и поставя родната столица по-близо до върха на класацията, отколкото до дъното. Тоест можем да кажем, че имотите у нас са относително справедливо оценени въз основа на наемите им и не влизат в категорията „скъпи“.
За сравнение Кишиневот доста години е на върха на класацията по доходност от наеми с 10%, следван от Кайро, Джакарта, Киев и Панама с по над 9%.
На две места пред нас е столицата на Румъния с доходност от наеми от 5.57%, а непосредствено след нас е друг водещ град на наша съседка – Истанбул с доходност от 5.22%.
Сравнена с доходността на най-добрите депозити у нас обаче, инвестицията в недвижим имот все още не изглежда по-привлекателна. Най-добрите оферти при депозитите в левове са с фиксирана годишна лихва от 5.6% (като изключим детските депозити, където лихвите достигат до 7%), което е значително над доходността от наеми.
Депозитите се отличават с още предимства пред инвестициите в имоти, като при тях липсват рискове, свързани с целогодишното отдаване под наем на имота, както и допълнителните разходи и усилия за поддръжка, данъци и такси и др., които допълнително влошават доходността от наеми.