Що е то фючърси и кои са най-екзотичните?
Фючърсните контракти се зараждат в средата на 19 век, когато започват да се създават централизирани пазари за земеделски продукти. Тогава така наречените форуарди контракти за доставка в бъдещ момент на стоките са предшествениците на днешните фючърси.
Съвременният фючърсен пазар обхваща не само земеделски стоки, а също и суровини, валути, индекси, ценни книжа и много други.
Фючърсният контракт е деривативен инструмент, представляващ споразумение между две страни за покупка или продажба на даден актив на предварително определена цена с доставка на бъдеща дата.
Когато се купи или продаде контракт, се блокира определена сума по сметката на инвеститора. Този депозит се нарича „първоначален маржин“, като в случай, че цената се промени в неблагоприятна посока, е необходимо да се депозират допълнително средства за покриване на контракта.
В повечето случаи маржинът е в размер 5-10% от общата сума на договора. Когато инвеститор купи фючърсен контракт, той очаква цената на основния актив да се повиши в бъдеще, което ще му позволи да реализира печалба.
За пример да приемем, че купуваме контракт за суров петрол с доставка юни за 1000 барела на цена 60 долара всеки или на обща стойност 60 хил. долара. При изискване за 5% маржин първоначалният депозит е в размер на 3 хил. долара.
След месец цената на петрола достига 63 долара, при което ние решаваме да приберем печалбата и продаваме контракта. При продажбата получаваме 63 хил. долара, което означава, че сме реализирали печалба от 3 хил. долара.
При фючърсните контракти може да се заема и къса позиция. Ако очакваме понижение в цената на базовия актив, може да продадем контракта на текущите цени и да го купим обратно в бъдеще на по-ниско ниво, като по този начин реализираме печалба.
Примерът е аналогичен - продаваме юнски контракт за петрол на цена 60 долара за барел или общо 60 хил. долара. След месец цената се понижава до 57 долара, при което ние го купуваме обратно и закриваме позицията си, като реализираме печалба от 3 хил. долара.
По-голяма част от фючърсните контракти не се изпълняват на практика (няма реална доставка на продукта, стоката, актива и т.н.). Причина за това е, че повечето участници на пазара търгуват с цел хеджиране на риска или извличане на спекулативни печалби.
Фючърсите се използват като финансов инструмент не само от производители и търговци, а и от спекулатори. В заключение ще допълним, че поради силата, която дава маржин търговията, освен реализирането на големи печалби, е възможно и понасянето на значителни загуби.
Фючърсният пазар не е за всеки, като са необходими значителни познания, опит и информираност за успех.
Ето някои от най-екзотичните фючърси, търгувани на финансовите пазари, като търговията с някои от тях вече не е разрешена:
Валежите от сняг/дъжд
Количеството сняг и дъжд, което пада в определен район, може да бъде търгувано като фючърсен договор или опция. Контрактите могат да бъдат търгувани за валежите от сняг и дъжд на различни географски места, обикновено на големи летища.
Фючърсите на валежите от сняг/дъжд се търгуват на Чикагската търговска борса. Тези фючърси могат да бъдат използвани от компании за комунални услуги, транспортни компании, пощенски компании, фермери и т.н., за да хеджират риска от прекомерни валежи от сняг или дъжд.
Урагани
Фючърсите върху урагани се търгуват на Чикагската търговска борса и цената им се базира на CME Hurricane Index, който е мярка за щетите, нанесени от урагани, основаваща се на данни от Националния метеорологичен институт на САЩ.
Има фючърсни договори, базирани върху индекса, за всеки ураган с име, както и контракти върху щетите, нанесени на дадена географска област. Фючърсите върху урагани могат да се използват от собственици на компании, застрахователни компании, компании за комунални услуги и собственици на жилища, за да хеджират риска от спокоен или интензивен ураганен сезон.
Приходи от продажба на филмови билети
Фючърсите контракти върху това колко пари ще заработи даден филм от продажби на билети в определен период от време (от седмица до месец) бяха предложени на съответните регулаторни органи в САЩ за одобрение да се търгуват на Cantor Exchange и Trend Exchange.
Защитниците на тези контракти са заявили, че те могат да бъдат използвани от филмовите студия, компаниите, отдаващи DVD-та под наем и киносалоните, за да хеджират риска, в случай, че даден филм се провали.
За съжаление, някои холивудски филмови студия, които са се страхували от търговия с вътрешна информация или от това, че конкурентно студио може да влияе на обществените нагласи, като манипулира пазара, са лобирали усилено в Конгреса и в последният момент тези контракти са били включени сред забранените от закона Дод-Франк.
Температура
В момента могат да се търгуват фючърси върху средната температура на въздуха в дадени географски райони, определени от Чикагската търговска борса. Температурите се индексират и усредняват в месечни и сезонни стойности.
Компании, като топлофикации, производители на климатици или компании за комунални услуги, могат да използват тези фючърси, за да хеджират риска срещу необикновено топла зима или хладно лято.
Цени за транспорт на товари
Контрактите, базирани върху цената за превозването на товари, позволяват на транспортните компании и на компаниите, които внасят или изнасят материали, да хеджират срещу риска от увеличаването на цената на транспортирането на стоки. Контрактите се нарича Forward freight agreements (FFA) и могат да се търгуват в Лондон на Baltic Exchange.