Щатската икономика е нараснала с най-ускорения си темп от последното тримесечие на 2011 година. БВП на най-голямата световна икономика се е повишил с 4.6% на годишна база през второто тримесечие, което се оказа над предварителните прогнози за повишение от 4.2%.

Повишението отговори на средните очаквания на пазара. За сравнение, през първото тримесечие на годината щатската икономика се сви изненадващо с 2.1%.

„След слабо първо тримесечие, данните изглеждат по-добри в средата на годината“, коментира Дана Сапорта, икономист в Credit Suisse Group, цитиран от Bloomberg. “Едва ли ще видим драстично забавяне на ръста през втората половина на годината“, допълва още специалистът.

Бизнес инвестициите са се повишили с 9.7% на годишна база, което е повишение спрямо предварителните прогнози за 8.4% ръст.

Корпоративните разходи за оборудване са нараснали с 11.2% на годишна база спрямо 10.7%, по предварителни данни.

Потребителските разходи, допринасящи за около 70% от щатската икономика, са се повишили с 2.5% на годишна база.

Корпоративните печалби на щатските компании преди данъци са се повишили с 8.4% през изминалото тримесечие, което е най-много от третото тримесечие на 2010 година. Резултатът превиши предварителните прогнози за 8% повишение.

Изнесени по-рано през месеца данни посочиха ръст на заетостта в САЩ през август със 142 000, което беше най-слабиян резултат за тази година.

Данните бяха в основата на изказването на Фед, че пазарът на труда все още не се е възстановил напълно и лихвите най-вероятно ще останат още известно време при настоящите им рекордно ниски нива.