Шести пореден спад за азиатските индекси
Азиатските индекси се понижиха за шести пореден ден, след като йената задържа двудневния си ръст спрямо долара, занижавайки перспективите пред японските износители.
Индексът, следящ представянето в региона MSCI Asia Pacific Index, изгуби 0.1% от стойността си, като от началото на седмицата е загубил 2.6%. Показателят е поевтинял със 7.4% от шестгодишния си максимум, достигнат през юли.
Междувременно лидерите на протестите в Хонконг заявиха, че ще предприемат по-агресивни действия, ако техните искания не бъдат удовлетворени.
Европейската централна банка обяви вчера, че ще купува обратно активи през следващите поне две години, за да се стимулира ръста и инфлацията в еврозоната.
Молбите за помощи за безработица в САЩ изненадващо са се понижили вчера, като се оказаха далеч под средните очаквания на анализаторите. По-нататъшна яснота за пазара на имоти в САЩ ще се внесе днес след изнасянето на данните за заетостта и безработицата в САЩ за септември.
„Повечето световни фондови пазари в момента са в корекция“, според Монти Гилд, главен инвестиционен стратег в Guild Investment Management Inc., цитиран от Bloomberg. “Много развити и развиващи се пазари ще усетят негативния ефект от изтеглянето на средства за пренасочването им към доларови активи“, допълва още специалистът.
Японският Topix се понижи с 0.1%, след като йената се търгува при нива от 108.4 йени за долар. Австралийският S&P/ASX 200 Index изгуби 0.2% от стойността си, като с толкова се понижи и новозеландският NZX 50.
Щатските индекси стартираха вчерашния ден със сериозни загуби, но успяха да ги неутрализират и в крайна сметка дори да завършат леко на положителна територия.
Петролът възстанови част от загубите си вчера, когато суровината достигна 17-месечен минимум. Щатският суров петрол поскъпна до 91.5 долара за барел, след като вчера достигна най-ниско ниво от около 88.15 долара за барел.
Доста по-слабо бе възстановяването при петрола тип брент, повишил се до 93.70 долара за барел, спрямо дъното му за деня от 91.53 долара за барел.
Златото и среброто не успяха да задържат ръста си от вчера и в крайна сметка се търгуват при вчерашните си нива – от 1 210 долара за унция при златото и 17.1 долара за унция при среброто. Вчера среброто достигна близо четиригодишен минимум при ниво от 16.7 долара за унция.