Как Уорън Бъфет печели 53 000 долара до 16-годишна възраст
Уорън Бъфет, чието състояние в момента се оценява на 71 млрд. долара, е имал жажда за богатство още от тийнейджър.
Чрез най-различни занимания бъдещият „Оракул от Омаха“ успява да натрупа сума, равняваща се на 53 000 долара, до 16-ата си година. Това били достатъчно пари, за да откаже молбата на баща си да се запише в университет, защото не виждал смисъл.
Съдейки по биографията на Бъфет, дело на Алис Шрьодер, той винаги е имал дарбата да работи с пари и хора.
Вижте няколко от ранните му занимания:
Бъфет е разнасял вестник Washington Post.
Бащата на Бъфет - Хауърд, е избран за конгресмен, когато бъдещият милиардер е още тийнейджър и семейството се мести от Омаха във Вашингтон.
Младият Бъфет веднага се заема да прави пари с най-традиционната работа за деца — прилежното разнасяне на вестници. Само от разнасянето на Washington Post Бъфет печелел сериозни пари.
"Само за няколко часа работа на ден той печелел по 175 долара на месец, което било повече, отколкото изкарвали неговите учители," пише Шрьодер.
Той също така продавал календари на абонатите на вестника, докарвайки си допълнителни доходи.
Вижте още: Деветте правила на Уорън Бъфет за управлението на една компания
Бъфет също така продавал топки за голф.
Ако човек искал да си купи евтини топки за голф през 40-те години, можел да се обърне към Бъфет, който ги продавал на цена от 6 долара за 12 броя.
Роднини и приятели на Бъфет мислели, че той вадел топките от водните капани на голф игрищата, но младият предприемач ги поръчвал от доставчик от Чикаго.
"Бяха стилни топки," споделя Бъфет пред Шрьодер. "От марките Titleist, Spalding Dots, Maxlis, които купувах по 3.5 долара за 12 броя. Изглеждаха като нови. Моят доставчик вероятно ги набавяше по начина, по който ние първо опитахме от водни капани, само че той беше по-добър в това."
Бъфет продавал и пощенски марки.
Хората, които искали интересни пощенски марки, можели да се обръщат към Бъфет, който продавал колекторски марки в цялата страна.
Бъдещият милиардер лъскал коли.
Невръстният Бъфет си партнирал със своя приятел Лу Батистон в лъскането на коли. Двамата работели на паркинга за употребявани автомобили на бащата на Батистон. В биографията Шрьодер пише, че двамата зарязват бизнеса си след като се оказало, че има прекалено много ръчен труд.
Бъфет се занимавал и с флипер автомати.
Когато бил на 17 г., Бъфет ражда най-голямата си идея за правене на пари - флипери.
Той прави следното предложение на своя приятел Дон Данли:
Купил съм един стар флипер за 25 долара и можем да сключим партньрство. Твоята част от сделката е да го поправиш. След това ще кажем на бръснаря Франк Ерико: 'Ние представляваме Wilson's Coin-Operated Machine Company и имаме предложение от г-н Уилсън. Ти не рискуваш нищо. Позволи ни да сложим този флипер в дъното на бръснарницата, г-н Ерико, където твоите клиенти ще могат да играят, докато чакат. След това ще делим парите .'
Флиперът се оказва сериозен удар: Бъфет успява да извади от машината 4 долара на монети от пет цента още на първата вечер. Впоследствие двамата с Данли слагат флипери в бръснарниците из цял Вашингтон.
Вижте още: Защо е толкова трудно да инвестираме като Уорън Бъфет?
Бъфет успява да превърне и пистата за конни надбягвания в доходоносен бизнес.
Когато е все още в Омаха, младият Бъфет открива бичи пазар в Ak-Sar-Ben, писта за конни надбягвания, която работи от 1919 до 1995 г.
Бъфет и негов приятел ходели на хиподрума и въпреки че били прекалено млади, за да залагат, Бъфет бързо намерил начин да прави пари. Заниманието включвало събиране на фишове за залози от земята.
Ето как го обяснява Бъфет:
В началото на сезона на надбягванията на хиподрума идваха всевъзможни хора, които никога не бяха виждали конно състезание, освен по филмите.
Те си мислеха, че тъй като конят, на когото са заложили, се е класирал втори или трети, не печелят нищо, защото печели само победителят, така че след края на състезанието изхвърляха фишовете си, които ние обирахме.
Пари се изкарваха и от състезания, за които, след като са приключили, имаше подадена контестация за оспорване на класирането. До тогава някои хора вече бяха изхвърлили фишовете си, а ние го събирахме.
Беше ужасно; хората плюеха по земята, но ние се забавлявахме.
Когато момчетата намирали печеливши фишове, лелята на Бъфет - Алис, ги осребрявала вместо тях.
Бъфет стига дори още по-далече – използвайки любовта си към математиката и събирането на информация, той и негов приятел съставят програма с прогнози за залагащите на конните състезания. Не след дълго двамата продавали Stable Boy Selections - програма с прогнози, която набирали на стара пишеща машина в мазето на Бъфет.
"Бяхме на хиподрума и продавахме прогнозите си. На цена от 25 цента продуктът ни бе доста евтин. Изгониха ни бързо обаче, защото хиподрумът получаваше дял от всичко, което се продаваше там, с изключение на нашия продукт."
Подобно на други милиардери, които са натрупали състоянието си сами, Бъфет започва рано в живота.