Развиващите се пазари – кошмарът и мечтата на хеджфондовете
Хеджфондовете, алокирали своите инвестиции към развиващите се пазари, са сред най-добре и най-зле представящите се от началото на годината.
Тази година станахме свидетели на положителни и негативни шокове, свързани с развиващите се пазари, включващи потенциални войни, смели нови лидери, рязка обезценка на валути и суровини и др. Всичко това доведе до сериозна волатилност на тези пазари.
Не е изненадващо, че най-добре представящите се хеджфондове са тези, насочили средствата си към Индия. Те са регистрирали средна доходност от 41.9% за инвеститорите си с приспадане на таксите и комисионите.
Доброто представяне на индийския пазар дойде с избирането на новия лидер, който обеща задълбочаване на реформите в страната.
На противоположния фронт, хеджфондовете, инвестирали в Русия, са донесли загуби за инвеститорите средно от 12% с отчитане на комисионите и таксите. Това не е изненадващо предвид на конфликта с Украйна, който донесе международна изолация на страната.
Поевтиняването на петрола и рублата са друг сериозен негативен фактор, въздействащ върху цените на руските активи.
Насочените към Южна Америка инвестиции също не са се представяли особено добре през тази година, донесли средни загуби за инвеститорите от 3.5%. И тук съществен негативен фактор е поевтиняването на бразилския реал спрямо долара.
„Купуването или избягването на развиващите се пазари вече не е решение“, коментира Марко Димитриевич, основател на хеджфонда Everest Capital, цитиран от CNBC. “Ключът към успеха е в селективността“, смята специалистът.
Според Димитриевич пазарите на Близкия Изток и Индия са били „мястото, където инвеститорите е трябвало да бъдат“ през 2014 година. Бразилия, Русия и Китай пък са били страните от развиващия се свят, които инвеститорите е трябвало да избягват през изминаващата година.
„Индия е една от малкото страни, където реалният ръст има потенциал да се ускорява, докато останалият свят се забавя“, коментира Патрик Шарма, управляващ директор в Atyant Capital. Фондът е реализирал доходност от 65% през първите три тримесечия на годината, благодарение на инвестициите си в относително малки компании.