Брентът под 60 долара за барел
Цената на петрола тип брент се понижи под психологическата граница от 60 долара за барел с доставка през февруари за пръв път от май 2009 година насам.
Ценната суровина загуби 3.3% от стойността си по време на търговията днес и се търгува при нива от 59.70 долара за барел. Щатският суров петрол пък се понижи под 55 долара за барел за пръв път от пет години насам.
Цената на петрола е вече с 45% под пиковите си нива от юни насам. Новото поевтиняване на суровината днес стана реалност, след като страните от ОПЕК заявиха, че не биха намалявали производството си, дори и при цена на петрола от 40 долара за барел.
„Необходими са повече доказателства, че производството ще се понижи след спиране на мощности, преди доверието да се възстанови на пазара“, коментира Тина Салтвед, анализатор в Nordea Markets, цитирана от Bloomberg.
Брентът с доставка през януари, чиито фючърси изтичат днес, се понижи с 2.04 долара до 59.02 долара за барел. Брентът се търгува с премия от 4.96 долара спрямо щатския суров петрол.
Обемът на търгуваните фючърси на петрола е със 79% над 100-дневния им среден обем. Цената на суровината се насочва към най-голямото си годишно понижение от 2008 година насам.
На 27 ноември страните от ОПЕК взеха решение да не намаляват производството си на петрол в размер на 30 милиона барела на ден. Според специалисти целта на картела е да доведе цената на петрола до нива, при които на САЩ ще се наложи да намали производството си и много от компаниите, добиващи шистов петрол, ще спрат производството си.
Добивът на петрол в САЩ се е разширил до 9.12 милиона барела към 5 декември, което е най-високото му ниво от 1 983 година насам.