Петролът вече под 60 долара
Азиатските индекси неутрализираха спада си от по-рано през деня, след като цената на петрола се понижи под психологическата граница от 60 долара за барел на щатския пазар.
Понижението по-рано през деня се предопредели от по-лошите от очакванията данни за индустриалното производство на Китай. Норвежката крона се понижи до 11-годишен минимум.
Индексът MSCI Asia Pacific Index добави 0.3% към стойността си, намалявайки минимално най-голямото си седмично понижение от 17 октомври насам. Японските индекси се повишиха преди изборите този уикенд.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се понижиха с 0.2%, като той е на път да прекъсне през тази седмица седемседмичния си ръст.
Щатският суров петрол поевтиня с 1.1% до 59.30 долара за барел с доставка през януари. Сериозен спад отбеляза и петролът тип брент, регистрирал ново петгодишно дъно днес при ниво от 63 долара за барел.
Норвежката крона поевтиня с 0.5% след изненадващото понижение на лихвите от централната банка вчера.
“Спадащите цени на петрола ще облагодетелстват основните петролни потребители, като САЩ, Индия и Индонезия, а това в същото време ще нарани икономиките на страни като Русия и страните от Близкия Изток“, коментира Хонг Ки, суровинен стратег в Samsung Futures Inc., цитиран от Bloomberg.
“За Европа и Япония, които се борят с дефлацията, понижшаващата се цена на петрола може да отвори пътя към по-агресивни стимули“, допълва още анализаторът.
Руската рубла продължи с рекордното си поевтиняване, като загуби нови 2.9% от стойността си до 56.44 рубли за долар.
Златото се търгува без съществена промяна при нива от 1 220 долара за унция с незабавна доставка, докато среброто се търгува при нива от 17 долара за унция.