Индексните фондове се радват на изключителна популярност през последните няколко години. Причината – традиционно по-слабото представяне на активните фондове от бенчмарк-индексите, с които се сравняват, през последните години.

В същото време един от основните трендове на пазара след кризата – еднопосочното движение на различните класове активи, е на път да се промени.

Корелацията между различните класове активи, или това те да се движат заедно нагоре или надолу, е при петгодишен минимум, според данни на брокерската компания ConvergEx.

Високата корелация бе сериозен фактор след края на кризата и по време на програмата на обратно изкупуване на активи от страна на Фед на стойност общо 4.5 трилиона долара. Корелацията достигна близо 100% през последните няколко години, като бе 85.4% през ноември. Към момента корелацията между активите се е понижила до 58.4%.

Индексните фондове управляват вече активи на стойност 2 трилиона долара през тази година, като повишението в активите им възлиза на 196 млрд. долара през тази година. Това обаче все още е около една осма от управляваните от всички фондове средства.

Ето и кои са най-добре и най-зле представящите се индексни фондове, според различните пазари и активи, от началото на годината до момента.

Сред щатски индексни фондове

The First Trust NYSE Arca Biotechnology ETF (FBT) - това е най-добре представящият се индексен фонд, базиран на щатски активи. Той инвестира в компании от здравния сектор и биотехнологични компании, като от началото на годината е донесъл доход за инвеститорите в размер на 47%.

За последните пет години доходността за инвеститорите на този фонд е в размер на 264%. Всяка компания в портфейла на фонда е с равно тегло в индекса.

Доброто представяне на фонда през тази година е допринесло за повишаване на активите му с 570 милиона долара.

Най-зле представящият се индексен фонд е SPDR S&P Oil & Gas Exploration. Това до голяма степен е напълно логично - предвид на срива в цената на петрола, поевтинял с близо 45% от пика си през юни. Фондът е донесъл загуба за инвеститорите в размер на 36% от началото на годината.

Сред фондове, инвестиращи на паричните пазари

Индексът iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT) е донесъл доходност за инвеститорите в размер на 27%. Това е сериозен резултат за подобен род фонд. Той е привлякъл 3 милиарда долара през тази година.

Фондът е бил единственият, инвестиращ на паричните пазари с доходност над 20%.

Най-зле представящият се фонд е AdvisorShares Peritus High Yield ETF, със загуба от 9% от началото на годината.

Сред фондовете, инвестиращи в суровини

Най-добре представилият се фонд е Physical Palladium Shares (PALL). Той е донесъл доходност за инвеститорите от едва 11%. Това обаче му позволява да е най-добър в класа си, предвид на това, че над 80% от суровинните фондове са регистрирали загуби през тази година.

Най-зле представящият се фонд е United States Oil Fund LP (USO). Той е донесъл загуба за инвеститорите в размер на 37%

Сред фондовете, инвестиращи на международните пазари

Най-добре представящият се фонд е Deutsche X-trackers MSCI EAFE Hedged Equity ETF (DBEF). Поскъпващият долар, в съчетание с политиката на Европа и Япония в посока на провежданата от Фед, са облагодетелствали този фонд.

Той е донесъл доходност на инвеститорите в размер на 3%. Това на фона на средното понижение на фондовете от 5%. Инвеститорите са насочили към фонда 1.2 млрд. долара.

Най-зле представящият се фонд е Cambria Foreign Shareholder Yield ETF (FYLD). Той инвестира във водещите 100 компании, класирани на база на изплащан дивидент и обратно изкупувания на акции. Той е донесъл загуба за инвеститорите в размер на 11%.

Сред фондовете на развиващите се пазари

Фондът SPDR S&P Emerging Asia Pacific ETF (GMF) е пръв в класацията с доходност от 7%. Това е добро постижение, в сравнение с понижението на индекса, следящ представянето на развиващите се пазари с 5%. Акции от Китай, Индия и Тайван формират около 75% от портфейла на фонда.

Най-зле представящият се фонд е WisdomTree Emerging Markets Equity Income Fund (DEM), донесъл загуба от 15% за инвеститорите. Експозицията му към руски компании до голяма степен е била в основата на лошото представяне.