Джордж Сорос - да играеш против Английската централна банка
Време е да спомена и една легенда на днешното време – Джордж Сорос. Изключителен човек, с огромно влияние, чиито многобройни фондации ще продължат да следват мисията му още дълги години.
Най-забележителното в кариерата на Джордж Сорос е нейното начало. През 1992 г. той прави своя удар и то по начин, по който целият свят да разбере.
В началото на 90-те Централната банка на Англия е част от Европейския валутен механизъм. Нейна задача е да не позволява твърде големи колебания в цената на английската лира спрямо останалите валути в механизма. Въпреки че банката обещава основна лихва от 15% на валутата си (за сравнение, тази лихва днес е около 0.50%), сривът на английската лира се оказва неизбежен.
Един от основните фактори това да се случи безспорно е самият Сорос, който има къси позиции в GBP/USD в размер на над 10 милиарда долара. Освен директния си натиск с позиции на валутния пазар, Сорос упражнява и публичен такъв.
Във всяко свое по-значимо медийно участие той прогнозира с голяма увереност срив във стойността на лирата, привличайки още крупни инвеститори към тази идея. Идея, която му носи печалба от 1.1 милиарда долара за една вечер.
Джордж Сорос обаче едва ли иска да бъде запомнен само като „човекът, разорил Английската централна банка“. Трудно могат да се изброят всички благотворителни инициативи, чрез които той и фондациите му се опитват да направят света по-добър.
Парите на Сорос са стигнали буквално до всички краища на света под формата на дарения, като например това за Нов български университет в България.