"Газпром": "Южен поток" е закрит
"Ние можем да потвърдим, че "Южен поток" е закрит". Това заявиха за БГНЕС от пресцентъра на "Газпром".
"В момента планираме изграждането на нов газопровод за Турция. Този проект се намира на ранен етап на осъществяване", се казва в коментара на руския газов холдинг.
"Президентът на Газпром" Алексей Милер и председателят на борда на директорите на "Боташ Петролиум Пайплайн Корпорейшън" Мехмед Конук подписаха на 1 декември в Анкара Меморандум за взаимно разбирателство, който е основата за новия проект", заявяват от "Газпром".
Припомняме, че на 1 декември руският президент Владимир Путин обяви по време на своята визита в Анкара, че Москва се отказва от проекта за газопровод "Южен поток". Вместо това Русия ще построи нов тръбопровод по дъното на Черно море, който ще свърже руския с турския бряг. Капацитетът на новата тръба, която по-късно започна да се нарича "Турски поток", ще бъде 63 милиарда куб.м. газ, колкото беше и капацитета на спрения "Южен поток". Руската страна също така предложи да се изгради и газов хъб на турско-гръцката граница.
От 1 декември до ден-днешен всички руски официални лица, сред които премиерът Дмитрий Медведев, министърът на енергетиката Александър Новак, външният министър Сергей Лавров, президентът на "Газпром" Алексей Милер многократно са заявявали, че проектът "Южен поток" е закрит, а на дневен ред е "Турски поток".
Тази позиция на Москва беше потвърдена и в средата на миналата седмица, когато заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович беше на посещение в Русия. Тогава той бе помолен от българския премиер Бойко Борисов да сондира позицията на Москва относно бъдещето на "Южен поток" и предлагания проект за газов хъб край Варна.
Въпреки че Русия се е отказала от "Южен поток" още на 1 декември, България възнамерява да продължи с реализирането на проекта. Това стана ясно от правителствената програма на кабинета "Борисов", която беше представена официално днес. Докато няма официално решение за спирането на този проект, "Южен поток" остава в управленската програма на правителството, заяви вицепремиерът по коалиционната политика и държавната администрация Румяна Бъчварова.
Газопроводът "Южен поток" беше глобален енергиен проект, който имаше за цел да диверсифицира маршрутите за доставка на руски газ за страните от Европейския съюз. Ако той беше реализиран, България щеше да се превърне във врата за руския природен газ за Южна и Централна Европа.