10 от най-скъпите грешки на всички времена
Случвало ли ви се е да резервирате грешните билети или да пътувате до друго място погрешка? Купували ли сте грешния продукт в магазина или пък подарък за някого, който той не иска?
Тези грешки вероятно са ви стрували известна сума пари, за да ги коригирате. Въпреки че в подобни случаи допълнителните разходи може да са дразнещи, вероятно не са били прекалено големи. Най-вероятно сте научили ценен урок и сте продължили напред, без това да ви засегне прекалено сериозно.
При някои хора обаче случаят не е такъв. Грешките, които те допускат, не са от типа тривиални грешки в преценката или недоглеждания. Вместо това, те са огромни грешки, които е нямало как да бъдат поправени лесно и които впоследствие се оказват много скъпи.
Вижте няколко от тях, подбрани от The Richest:
10. Джеймс Хауъл изхвърля своята биткойн валута
В ранните дни на биткойна през 2009 г. Джеймс Хауъл успява да „изкопае“ голямо количество от виртуалната валута, като в крайна сметка разполага със 7 500 биткойна. По това време стойността на тази валута е изключително ниска и биткойните на Хауъл не стрували почти нищо.
През 2013 г. обаче 7 500 биткойна струваха около 6 млн. долара. За съжаление на Хауъл, той изхвърля твърдия диск, съдържащ виртуалната му валута, след като го залял с течност.
Години след това, след като научил за стойността на биткойн валутата, той посетил сметището, където го изхвърли, с надеждата да го намери. Опитите му обаче не се увенчали с успех.
9. Прекалено широките френски влакове
През 2014 г. френската железопътна компания SNCF започва процес по поръчката на голям брой нови влакове с цел обновяване на обществения транспорт. Използвайки изчисления, предоставени от железопътния оператор RFF, SNCF поръчва 2 000 влака.
За съжаление, изчисленията на RFF били смао за гарите, построени през последните 30 години, докато много от по-старите регионални гари имали по-тесни платформи. Това означавало, че влаковете били прекалено широки, за да влязат в употреба, тъй като една на всеки шест гари не могла да ги приема.
Така на SNCF им се наложи да похарчат 60 млн. долара, за да разширят въпросните гари, за да може влаковете да преминават.
Вижте още: 14 души, които изпуснаха големите пари
8. Роналд Уейн продава дела си в Apple
Роналд Уейн работил със Стив Джобс в Atari, преди двамата да се съберат със Стив Уозняк и да основат Apple. Уейн обаче се опасявал, че поради неопитността на неговите партньори компанията няма да успее.
Така той продал 10-процентния си цял за 800 долара. Ако обаче бе задържал тези акции, днес те щяха да струват над 60 млрд. долара.
7. Fox се отказва от правата върху сувенирите от поредицата филми „Междузвездни войни”
Джордж Лукас бил твърдо решен да реализира „Междузвездни войни“ и му се наложило да води редица тежки преговори с 20th Century Fox, за да си осигури финансирането за продукцията. Мислейки си, че филмът ще се окаже голям провал, от Fox искали да намалят директната сума, която ще му платят с около 350 000 долара и постигнали споразумение той да запази лицензионните права за марката „Междузвездни войни“.
Както вече е ясно на всички, „Междузвездни войни“ се превръща в огромен хит, след който следват още много от поредицата, както и играчки, книги, видео игри и т.н. Според някои оценки, общите приходи на продуктите с марката „Междузвездни войни“ възлизат на 20 млрд. долара, като Fox изпуска почти цялата тази сума.
6. Експлозията на нефтената платформа Piper Alpha
Катастрофата с експлозията на платформата Piper Alpha бе резултат от множество грешки. Когато платформата трябвало да мине поддръжка през 1988 г., операторът Occidental Petroleum решил да продължи да добива петрол и природен газ, докато я обновява.
Временно покритие било поставено върху тръбопровод, по който се работело, но тази информация не била предоставена на ключов служител. Това неразбирателство довело до огромна експлозия, която струвала над 1.4 млрд. долара застрахователно обезщетение, както и допълнителни стотици милиони долари компенсации и изгубени приходи.
За съжаление, освен паричните загуби, 167 работници, които били на платформата, тогава загиват.
5. НАСА губи сонда на Марс заради математическа грешка
В продължение на няколко години НАСА харчи 125 млн. долара за орбиталната сонда Mars Climate Orbiter. Големите разходи идват от развойната дейност, от разработването на сондата и от изстрелването й в Космоса. Тя първоначално трябвало да проучи климата на Марс и да информира за евентуални промени в атмосферата или на повърхността.
НАСА обаче губи контакт със сондата малко преди тя да започне мисията си заради грешка в изчисленията. Повечето екипи, които работели по проекта, използвали метричната система, докато една от тях използвала инчове, футове и ярдове.
Това довело до грешка в прехвърлянето на координати между различните екипи, вследствие на което сондата летяла прекалено ниско и била унищожена над Марс.
4. Загубата на трейдъра Хауи Хъблър
Хауи Хъблър бил трейдър в банката Morgan Stanley. Той печели много пари, като скъсява пазара на високорискови ипотеки, но след това прави големи залози върху това, че цените на имотите в САЩ ще продължат да нарастват след 2006 г.
След икономическия спад цените на имотите падат драстично до средата на 2007 г. Това води до обезценяването на финансовите продукти, използвани от Хъблър, и само за няколко месеца Morgan Stanley губи 7.8 млрд. долара.
Общо Хъблър успява да изгуби около 9 млрд. долара на банката и лошите му сделки са в основата на повечето загуби на Morgan Stanley през онази година.
3. Печатна грешка на японската борса
През 2003 г. японската компания Mizuho Securities искала да продаде една акция на компанията J-Com Co. на Токийската фондова борса. Стойността на акцията била 610 000 йени или около 5 000 долара.
Трейдърът, който трябвало да изпълни сделката обаче, направил печатна грешка и обявил 610 000 акции за продажба на цена от по 1 йена.
Въпреки факта, че този брой акции бил над 40 пъти повече от общия брой акции на J-Com Co., Токийската борса изпълнила поръчката, дори и след като от Mizuho Securities протестирали. В крайна сметка, компанията изгубила около 27 млрд. йени от тази грешка, или 225 млн. долара.
Вижте още: Най-глупавите финансови грешки в света
2. Изгубен лотариен билет
Британска двойка прави ужасна грешка през 2010 г., когато жената познава печелившите числа от лотарията Евромилиони. Печалбата на печелившия билет била около 181 млн. долара. За съжаление на жената, която познава числата, нейният съпруг изхвърля билета, без да осъзнава, че той е печеливш.
Джакпотът така и не е потърсен, което предполага, че жената е била единственият победител. От това обаче произтича и нещо хубаво, тъй като парите отиват за благотворителност.
1. Придобиването на Time Warner от страна на AOL
AOL купува Time Warner през 2000 г. за 164 млрд. долара в акции, въпреки че повечето анализатори по това време оценяват компанията на доста по-малко. Тогава дейността на AOL обаче процъфтяваше. Спукването на дотком балона през 2001 г. засегна толкова сериозно новосформираната компания, че тя обяви 99 млрд. долара загуби през 2002 г.
До 2009 г. двете компании отново бяха разделени. AOL бе оценена на едва 1.8 млрд. долара, а Time Warner на 40 млрд. долара, което доказа, че цялото това сливане бе една огромна грешка.