Книгата на Дянков разкрива тайни за политическия ни елит
Президентът и премиерът уважиха представянето на новата книга на бившия финансов министър – Симеон Дянков, провело се вчера.
На премиерата на книгата „Кризата в Европа. Поглед отвътре“ присъстваха ключови икономисти и емблематични фигури, сред които Огнян Донев, Левон Хампарцумян, Стоян Александров, министърът на финансите Владислав Горанов и др.
„Още в момента на влизането ми в управлението на България знаех, че искам да напиша такава книга. Не знаех точно как ще излезе, каква ще бъде основната тема, но знаех, че е хубаво да се напише такава книга и хората в управлението да споделят това, през което са минали, защото това увеличава политическата култура на една държава и помага на следващото поколение от хора да решат дали искат да влизат в политиката, дали не искат да влизат в политиката. Признавам, тогава се съмнявах, че темата ще бъде тази, която стана накрая – Кризата в Европа“, коментира авторът на книгата Симеон Дянков.
„Кризата в еврозоната продължава, но преди две години нас ни интересуваха две други теми – гръцките банки и руските енергийни проекти. И сега, две години след, като първият параграф бе написан, все още гръцките банки и руските енергийни проекти и еврозоната продължават да са основни теми за нас, с които трябва да се преборим.
Разбира се, в книгата има описани от моя гледна точка основните неща, през които, като финансов министър, преминавах, за да стабилизираме финансовата система, да направим някои реформи в администрацията, в пенсионната система“, посочва Дянков.
„Има няколко безспорни неща. Предишният мандат бе в момент на най-тежката икономическа криза в света за всички времена“, заяви по време на изказването си Бойко Борисов.
„Ние бяхме принудени да работим в най-тежките условия в света. Спомняте си, имахме по два-три съвета на месец. Папандреу всеки ден се отчиташе какво става в Гърция. И там не е минало в Гърция. Живот и здраве ще наблюдаваме процеса. Много бързо смениха курса, вече говорят за европейските партньори, ще си плащаме дълга.
Едно е да бърбориш преди избори, съвсем друго е да се изправиш пред инкасатора, да си платиш водата, тока и всичко останало. Същото важи и за една държава. В тези условия, когато всички министри на една самостоятелно управляваща държава искаха пари, за да реализират програмата си, Дянков правеше всички трикове, за да останат с впечатлението, че ще имат пари и с удоволствие да разберат, че нямаме.
Бих цитирал настоящия президент, ако ми позволи. В онова време, когато бяхме по-малки, дойде при мен и ми каза - за пръв път ми се случва девет пъти да ми обещае Дянков да ми даде пари и десет пъти писмено на другия ден да ми пише, че няма. Затова той каза: написаното остава, а думите отлитат.
Вежди Рашидов искаше да го души. Беше му обещал – 6, 5, накрая един милион не му даде. Но той остана с усещането, че е от любимите министри на Дянков. Цветанов идва при мен и вика: партията се тресе, не издържаме, 10 000 лева за един водопровод не иска даде.
Тогава нито една банка не се срути. Тогава трябваше, ако има банки да падат, защото в цяла Европа падаха банки. Нито при Дянков щеше да се случи това с КТБ, нито Цветанов да пусне полицията там. Експериментът с псевдофинансиста Орешарски, псевдофинансиста, Чобанов доведе до дълга над, аз ги смятам 10, можем да спорим, с който иска дали са девет.
Няма здравомислещ човек при тази демография да не му е ясно, че пенсионната възраст трябва да се повишава. В същото време популизмът така шества, че да не е 2015 г., да е 2016 г. Само, че пенсионните системи не издържат.
Сигурно има интересни неща в книгата, които са една малка част от тежкото ежедневие, което имахме. Дянков ми е изправял и малката косичка, която имам, по начин, по който никой не го е правил“, призна Борисов.
„Днес ние откриваме решения, които не могат да ни бъдат дадени, спуснати, нито разказани“, заяви президентът на страната Росен Плевнелиев. „Светът се промяна по един непредсказуем начин. Само за 25 години минаваме през еднополюсен, двуполюсен, многополюсен, един свят, който всеки ден ни изправя пред нови предизвикателства.
Днес ние се връщаме към темата Гърция, но много по-различна от това, което беше през 2011 година. Същото е и с еврозоната. Кой би си помислил, че през януари 2014 година ще се случи това, което се случи с украйнската криза? В тази много динамична среда трябва да говорим, но и да действаме.
Симеон Дянков е символ на човек, отдаден икономист, вицепремиер, който взе много нелеки решения за България в много труден момент. Разбира се, той имаше подкрепата на партията, на премиера. Днес сме в ситуация не по-различна. Трябва да се правят реформи, трябва да се вземат решения.
И може би всеки ще научи нещо от тази книга, защото на него не му беше лесно да мине през този труден период. За мен е било чест да работя с него, ще бъде чест и да продължавам да работя с него. Българският политически елит е длъжен в тези трудни времена да бъде като един, да работи и всеки от себе си да даде каквото е нужно за нацията.
Симеон бе вицепремиер с две лица – много хора вярваха, че пицата е постна заради него, но аз смятам, че той беше честен да каже на народа каква е пицата. Зависи от всички нас да сготвим собствената си пица, дай боже да бъде вкусна и богата. Пожелавам успех на всяко ново действие на всяка нова книга и искам да окуража българските политици – пишете“, посочи президентът.