Седмица преди националния празник 3 март хотелите във Велико Търново вече са пълни. Управители и собственици споделиха пред „Монитор”, че резервации за празничните и почивни дни са били правени още от есента на миналата година.

Една от последните активни оферти, от които може да се възползват закъснелите, е за нощувка със закуска и вечеря в четиризвезден хотел за двама на стойност стотина лева. Има възможност и за по-евтино прекарване - в по-отдалечено хотелче цената е наполовина.

Столичани пък могат да посетят Велико Търново само за един ден, като екскурзията в този случай излиза 29 лева, като включва само транспорта в двете посоки.

Гостите на старата столица в този ден определено няма да скучаят. Крепостта Царевец, средновековните църкви в кв. Асенов „Св. 40 мъченици”, „Св. Димитър и „Св. Иван Рилски”, музеят „Възраждане и Учредително събрание”, археологическият музей, Мултимедийният център, известен повече като Музея на силиконовите царе, Самоводската чаршия ще потопят туристите отново в средновековието и Възраждането.

А вечерта може да завърши с уникалния спектакъл „Звук и светлина” и романтична разходка под звездите по тихата калдъръмена уличка „Гурко”, по която преди 127 години са минали конете на руснаците от отряда на ген. Гурко.

Само на 3 км от Велико Търново туристите пък могат да се насладят на тишината и спокойствието на архитектурното селище резерват Арбанаси с неговите църкви и манастири, с бившата правителствена резиденция на Тодор Живков, превърната сега в хотел и великолепната гледка отгоре към красотите на старата столица.

120 лева излиза за двама нощувка с закуска и ползване на топъл басейн в хотел в селището. Онези от гостите на старата столица, които имат повече време, могат да прескочат и до двата манастира, разположени край Търново, в скалите един срещу друг. Това са женският „Света Троица” и мъжкия Преображенски манастир, в който още се пази Колелото на живота на Захари Зограф.

В навечерието на националния празник на 60 км от Велико Търново също се стягат да посрещнат стотици гости. По традиция за празника в Габрово се стича огромен поток от хора, избрали да се изкачат именно в този ден на връх Шипка и да положат цветя на Паметника на свободата.

Малко известно е, че монументалният паметник, който при хубаво време се вижда от над 200 км разстояние, е граден в продължение на цели 12 години, а средствата за построяването му са изцяло от дарения на целия български народ. Първият камък на върха е положен през 1922 г., а паметникът е открит през 1934 г. официално от българския цар Борис.

Тази година за честванията на връх Шипка се очаква да пристигнат и голям брой организирани туристически групи от Румъния и Русия, които са изпратили запитвания за програмата на събитията. Наред с Шипка, десетки туристи са направили резервации и за архитектурното село резерват Боженци.

Стотици други пък ще посетят Архитектурно-етнографския комплекс „Етъра” и ще отнесат със себе си у нас и в чужбина ръчно изработен сувенир, керамика или тъкана престилка за спомен.