Една голяма петролна компания за пенсионния ви портфейл
Историята е ставала свидетел на много понижение в цената на петрола. Никое от тях обаче не е трайно и обикновено е следвано от възстановяване през следващите няколко години. Цената на петрола загуби над 50% от стойността си от юни миналата година, като суровината се понижи до нови шестгодишни минимуми през тази седмица.
Виж още: Как да изберете акции за пенсиониране?
Дали и колко ще продължи поевтиняването на петрола никой не се наема да каже. Много от специалистите прогнозират достигането на нива от 30 или дори 20 долара за барел, но въпросът е колко дълго и може ли да се задържи суровината при тези нива?
За тези, които смятат, че отговорът на този въпрос е „не особено дълго, както сме виждали и друг път“, може би добра алтернатива е да погледнат към акциите на петролните компании.
Разбира се, не става въпрос за силно спекулативните и волатилни акции на добиващите шистов петрол американски компании, а за големите и добре познати имена в сектора, доказали, че могат да преживяват кризи през годините.
Петролните компании имат още едно сериозно предимство (освен че акциите им могат да възстановят голяма част от загубеното при стабилизиране в цената на петрола) – дивидентът, който изплащат.
Има една компания, която се откроява пред останалите - Royal Dutch Shell plc. Тя е европейска (още едно предимство, предвид на нагорещения интерес на международните инвеститори към европейските пазари) и изплаща дивидентна доходност от 5.5%.
Високата дивидентна доходност на компанията се предопределя основно от спада в цените на акциите й с 25% през последните шест месеца. Причината – силната обезценка при цената на петрола.
Дивидентната доходност на Shell е значително по-висока от тази на основните й конкуренти, като например тази на Chevron Corporation в размер на 4.2% или на ExxonMobil – в размер на 3.2%.
Друго основно предимство на компанията е, че тя разполага с интегриран бизнес, тоест не разчита само на добива на петрол, но и на неговата преработка и дистрибуция. Така компанията става в много по-голяма степен независима от цената на петрола на международните пазари.
Нетната печалба на Royal Dutch Shell се е понижила с 8% през изминалата година до 15 милиарда долара, което е добро представяне на фона на сериозния спад в цената на петрола.
Като относително стабилен и сигурен може да се определи и дивидентът на Shell, благодарение на непрекъснатото генериране на кеш. През изминалата година компанията е генерирала 25 милиарда кеш, което е повече от достатъчно да върне 15 милиарда долара на инвеститорите си, посредством комбинация от дивидент и обратно изкупуване на акции.