Излизането на Гърция - началото на края за еврозоната?
Акциите на банките в Гърция продължиха свободното си падане и днес, като повлякоха гръцкият основен индекс сериозно надолу. В същото време гръцките облигации поевтиняха сериозно, следствие на все по-големите спекулации за напускане на еврозоната.
Виж още: Гърция е банкрутирала според Марк Фабер
Обявяване на дефолт по дълга на Гърция и потенциалното й излизане от еврозоната стават все по-вероятният сценарий, според инвеститорите.
Лихвите по десетгодишните гръцки облигации се повишиха до 13.619% днес, спрямо 13.34 при затварянето вчера. Междувременно акциите на National Bank of Greece загубиха 8.2% от стойността си, а тези на Piraeus Bank загубиха 11.2%.
„Ако Гърция напусне еврозоната, то това ще е изключително негативен сигнал за Европа. Това може да означава началото на края за еврозоната и няма да е весела картина“, коментира Марк Мобиус, изпълнителен директор на Templeton Emerging Markets Group, цитиран от CNBC.
Гърция е изправена пред нови плащания по дълга си към МВФ и ЕЦБ през следващите месеци, които страната може и да не посрещне, ако не бъде отключена последната част от спасителната й програма.
По данни на Евростат съотношението дълг към БВП на Гърция е при ниво от 177.1% към края на миналата година, което е най-високият процент в ЕС.
И докато президентът на ЕЦБ – Марио Драги, заяви че въобще не разглежда сценарий за излизане на Гърция от еврозоната, други високопоставени членове на финансовата институция заявиха, че излизането на Гърция би имало по-слаби негативни ефекти върху еврозоната сега, в сравнение с преди две години.
Според редица специалисти потенциално излизане на Гърция от еврозоната би имало последствия далеч по-лоши от тези при фалита на Lehman Brothers.