Страшният календар на гръцкия дълг
Гърция е изправена пред сериозни по размер плащания по дълга си в размер на 324 милиарда долара към МВФ, ЕЦБ и европейските правителства през следващите няколко месеца.
Надеждите на инвеститорите са, че днес, по време на срещата на европейските лидери, ще бъде постигнато споразумение със страната за отключване на последния транш от 7 милиарда евро от спасителната за страната програма.
Какво следва, ако не бъде достигнато споразумение и какви плащания трябва да направи тя? Ето отговор на този въпрос.
11 май е последсният срок за взимане на решение от страна на еврогрупата дали ще отпусне последния транш от 7 милиарда евро от спасителния план на страната.
На 12 май Гърция има плащане към МВФ в размер на 774 милиона евро, което е най-голямото от няколкото плащания в размер на 977 милиона евро.
На 5 юни предстои плащане към МВФ в размер на 310 милиона евро, като отново към МВФ само седмица по-късно, на 12 юни, трябва да бъдат платени нови 348 милиона евро.
Следващите две плащания на Гърция през юни отново са насочени към МВФ, като те са на 16 и 19 юни, съответно в размер на 581 и 348 милиона евро.
На 30 юни изтича удължената с четири месеца спасителна програма на Гърция.
Юли най-вероятно ще е критичен за страната. На 13 юли предстоят плащания от 465 милиона евро към МВФ, а на 19-и - две плащания на лихви по гръцките облигации в размер на 199 и 104 милиона евро.
Най-голямото притеснение на пазара обаче е падежирането на дълг в размер на 3.5 милиарда евро на 20 юли, като невъзможност за финансирането му би поставила страната в „дефолт“ и би отрязала Гърция от по-нататъшно финансиране от страна на ЕЦБ.
Според запознати, мерките на Гърция по набавянето на кеш са подсигурили средства в размер на 1.5 милиарда евро на правителството на Ципрас, които е възможно да бъдат изчерпани до края на май.