Как манипулират акулите от Уолстрийт?
Един от най-старите трикове е да потупаш някого по лявото рамо, когато му стоиш отдясно. Участниците на Уолстрийт са на пазар, съществуващ от векове, и там подобни хитрости също са в изобилие.
Вижте още: Наръчник за манипулиране на борсите
Ето шест от най-старите трикове, залегнали в „неписаните учебници“ на Уолстрийт:
Хвърли стръв и продай
Това е стратегия, при която трейдър „подхвърля“ идея на конкурент или клиент, за да го убеди да купи акции от определена компания, които притежава и иска да се отърве от тях на по-добра цена. Това моментално му създава ликвидност.
Това е една от най-разпространените стратегии на Уолстрийт. Според „теорията за конспирацията“, големите пазарни участници са изключително умели в манипулирането на масите в моменти, когато искат да разтоварят позициите си.
Често в писма до клиентите си те подхвърлят идеи за компании, които вече са купили и притежават.
Голямата тайна
Някои трейдъри се опитват да убедят околните, че разполагат с информация, система, стратегия или нещо друго, което е тайно и им помага да са изключително успешни на пазара.
Те никога няма да разкрият тайната си на останалите, като показват единствено положителния си резултат от търговията на финансовите пазари.
Инвеститорите питаха постоянно Бърни Мадоф каква е тайната на неговия успех. Той отказваше да отговори, като заблуди всички, включително много финансови специалисти, че притежава нещо изключително, което е законно и работи.
Обиране на стопове
Някои по-големи инвеститори търгуват с неликвидни позиции, което им позволява спокойно да движат цената в желаната от тях посока.
Когато знаят накъде ще движат цената, те често звънят на няколко брокера и искат да им подсигурят „твърда цена“ по определена неликвидна позиция за определено количество.
Това означава, че брокерите на практика стават „къси продавачи“ по позицията. Впоследствие инвеститорите започват да купуват, вдигат цената и на практика принуждават брокерите да закрият „късите си позиции“, което ги прави допълнителни купувачи.
Подобни ситуации се наблюдават и когато цената на даден актив е при ключово ниво на съпротива.
Там няколко големи играчи при по-ликвидни позиции обединяват усилията си и с активни покупки отвеждат актива отвъд нивото на съпротива. Всички инвеститори, скъсили актива, се превръщат в купувачи, закривайки позициите си на значителна загуба, която е „печалба“ за големите оператори.
Подаване на „вътрешна информация“ за големи купувачи
Често продавач по определана позиция може да ви даде информация за наличието на голям купувач срещу него, който акумулира акции. Това е ценна информация, защото може да означава, че някой голям фонд иска да влезе в определена позиция, която да продължи да поскъпва впоследствие.
Задайте си въпроса защо ви се дава такава ценна информация. Явно продавачът търси допълнителна ликвидност и отчаяно се нуждае да излезе от позицията. А дали не знае нещо, което останалите не знаят, за да бърза толкова?
Големият продавач почти е излязъл
Някои трейдъри ще се опитат да ви вкарат в определена позиция с тезата, че „голям продавач“, който продава пакет от примерно 10 милиона акции, е почти излязъл, като му остава да продаде още 500 хил. акции.
Това на пръв поглед прави покупката „изгодна“ сделка. Това, което не ви се казва обаче, е: че продавачът има още 10 милиона акции за продаване.
Разпространяване на грешни слухове
Един от най-добрите начини голям инвеститор да се отърве от позиция, която вече се е повишила значително, е пускането на „грешни слухове“. Много трудно се доказва кой е пуснал слуха, така че това е почти ненаказуемо.
Естествено, за да се „вържат“ на слуха повече инвеститори, той трябва да идва от източник, който се смята за сравнително надежден. Големите и честни играчи не са склонни да „залагат“ репутацията си, така че това е средство, ползвано предимно от по-малки пазарни участници.