Имотите в София поскъпват с между 5 и 10% в първото полугодие
През първото полугодие на пазара на недвижими имоти в страната се наблюдава активизиране на имотния пазар, като сериозен ръст бележат сделките в сектора.
С над 30% повече сделки са сключени в София, в Пловдив се отчита ръст на сделките от 22%, а във Варна – 4%. Ръстът в Бургас е 8%.
Като цяло е налице липсата на предлагане на качествени имоти на достъпни цени, което инициира и сериозно активизиране на предприемачите и разрмразяване на много замразени проекти. Резултат от тази тенденция е и увеличаване на броя на сделките, сключващи се с незавършени имоти, или сделките „на зелено“, стана ясно от пресконференция на Национално Сдружение „Недвижими Имоти“ днес.
Наемният пазар не е чак толкова динамичен и това е причината да има по-малък ръст на наемните нива. Докато цените на имотите в столицата вече гонят ръст от 5% до 10% за по-малките имоти, пазарът на наеми е по-скоро стабилен.
Малките имоти са се отличили с по-голям процентен ръст в цените си, поради това, че са по-ликвидни и с по-ниска абсолютна стойност за кв. м.
Засилен е интересът към луксозни имоти, където недостигът на пазара е сериозен. Това кара купувачите все по-често да поглеждат към покупка на незавършени имоти, които да отговарят в по-голяма степен на техните изисквания. Цените на сделките при този род имоти не са значително по-ниски от тези при готовите, като по-скоро са близо до пазарните.
Бургас и регионът по южното Черноморие е един от регионите с най-голям спад в броя на сделките. Търсенето на ваканционни имоти там намалява с 60%. Масовият интерес на купувачите е за малки жилища предимно в ценовия диапазон между 20 и 22 000 евро. Рядко има сделки, превишаващи сумата от 32 000 евро.
Сред най-силно засегнатите черноморски райони е Слънчев Бряг. Там е налице изключителен спад в търсенето, като интерес има предимно към построени студия с цени около 16 – 17 хиляди евро.
Международните инвеститори продължават да се ограничават с руснаците, макар и броят им да е паднал значително. Не се наблюдават все още клиенти от Западна Европа.
В град Бургас ситуацията е по-добра, като там се отчита ръст в цените на имотите 10-13%. Купувачите не са толкова много, но офертите са намалели като количество. Има разминаване между търсене и предлагане и дефицит на качествени имоти на разумни цени.
Основните купувачи са българите и руснаци, инвестиращи с цел постоянно живеене. Най-търсени са имотите между 40 и 60 хил. евро. Голям ръст има при младите семейства с ползването на ипотечни кредити.
Още по-драматична е картината в Несебър. Там спадът на сделките е 22%. Подобна е цифрата за Балчик и Каварна.
„Първото тримесечие посочи сериозен ръст на разрешенията за строеж. Ръстът на сделките е по-малък. Това е възможно да доведе до проблем при баланса между търсенето и предлагането в следващата година“, коментира Добромир Ганев, управител на Форос.
Трябва да се учим от ситуации като миналата година на ваканционния пазар, където съвкупност от събития, които нямат нищо общо с България драматично повлияха на пазара ни на имоти. Не бива да натоварваме пазара с прекомерни очаквания, допълва още Ганев.
Специалистите също така трябва да внимават с препоръките към инвеститорите. Не бива да се забравя, че на пазара се предлагат не само първични и вторични имоти, но и такива които се строят. Например, в Младост очакваните проекти са за над 150 000 кв. м. Това може да доведе до един сериозен натиск в период от около половин година от тук нататък по отношение на предлагането и при цените.
Като друга сериозна тенденция може да се отличи засиленият интерес към земеделските земи. Такъв е налице в области като Враца и Добрич. Тенденциите в област Враца са свързани с интерес към земеделски парцели за зеленчуци, овощни градини, финансирани по проекти от ЕС.
Има и засилващ се интерес и от страна на дружествата със специална инвестиционна цел. Това провокира повишение на земеделската земя с 5% от началото на годината.
Подобна тенденция се отличава и в Добрич. Там цената на земеделската земя достига нива от 2 100 лева за декар, за по-големи масиви, спрямо 1 500 – 1 600 през изминалата година.
В по-големите градове на страната се наблюдава повишение в процента на сделките за покупки на жилища с ползването на ипотечни кредити. Тези сделки нарсастват с 35% в Плевен и с подобен процент в Стара Загора.
Извън четирите водещи града на страната най-много се търсят имотите в диапазона между 20 и 40 000 евро.