Сърбия се готви за милиони бежанци
Властите в Сърбия се готвят за нова, много по-мащабна бежанска вълна, през следващите месеци. В момента в страната официално има над 70 000 бежанци, които имат намерение да намерят спасение в някоя от страните на Европейския съюз.
"Още в самото начало на есента Сърбия ще бъде изправена пред нова бежанска вълна. Тя ще бъде много по-голяма от сегашната. В момента в Сърбия всеки ден влизат по около 1000 имигранти от Сирия", съобщават от сръбските сили за сигурност пред в. "Блиц".
Във втората бежанска вълна ще има предимно много бедни хора от Сирия, но и от други азиатски държави, които бягат от Ислямска държава. Сръбските власти очакват голяма част от близо трите милиона сирийски бежанци на границата с Турция да преминат през Гърция и Македония и оттам да се отправят към Сърбия.
"Тази бежанска вълна може да бъде и най-опасната за сигурността в страната, но и за общественото здраве. Тези имигранти от Сирия произхождат от най-бедните слоеве на населението и поради тази причина в момента се взимат мерки за контрол при тяхното придвижване", казва още източникът от силите на реда в Белград.
От там уточняват, че бежанците са много добре организирани - те имат карта, с точното наименование на местата, през които трябва да преминат, какъв транспорт да използват и колко ще трябва да заплатят по пътя на различни хора.
Повечето бежанци искат да се доберат до Белград, защото за тях това е "финансовият рай", където могат да получат пари. Властите в Сърбия много бързо издават документ за бежанец, който им позволява да теглят пари от банките през Western Union, които получават от своите близки и познати от Западна Европа.
Пред изданието сирийски имигранти твърдят, че през "Сърбия ще преминат няколко милиона бежанци", съобщи БГНЕС.
В съседна Република Македония официалната статистика сочи, че от 19 юни до днес 31 000 души са подали искане за получаване на статут на бежанец. В Унгария от началото на годината са пристигнали над 110 000 души. Властите в Будапеща започнаха изграждането на 175 км стена по границата със Сърбия за спиране на бежанската вълна.