Кучетата на SOFIX за 2015 година
Почти всички публични компании, търгувани на БФБ, вече гласуваха своя дивидент. Затова традиционно след средата на август поглеждаме към това кои са петте компании с най-голяма дивидентна доходност.
От няколко години следваме представянето на тези пет компании, които определяме като „кучетата на SOFIX” (заимствана от стратегията кучетата на Dow), като го сравняваме с това на пазара.
Вижте още: Кучетата на SOFIX - печеливша стратегия през 2014 г.
Подобна стратегия изглежда напълно логична, а дивидентните компании са сред най-предпочитаните за инвестиране дружества от големите институционалини инвеститори.
Ето и кои бяха старите кучета на SOFIX и тяхното представяне за изминалата година:
Както се вижда от таблицата, хората, инвестирали в петте компании с най-голям дивидент, са реализирали среден доход през изминалата година в размер на около 40% (с включването на дивидента) - над пет пъти повече от средното представяне на SOFIX в размер на 7.2%.
Интересно е да споменем, че през изминалата година средната дивидентна доходност на петте компании с най-голям дивидент от индекса се понижава, в сравнение предходната, когато тя е била в размер 11.3%.
Кои са новите кучата на SOFIX?
Добрата новина за инвеститорите е, че тенденцията за забавяне на дивидентната доходност на петте дружества с най-голям дивидент се прекъсва. През тази година „кучетата на индекса“ са със средна дивидентна доходност от 6.4%, или много близка до тази от миналата, когато бе 6.6%.
От началото на годината посочените дружества са загубили средно 8.1% от стойността си, на фона на загубата за индекса на сините чипове в размер на 9.8%.
От списъка на дружествата с най-висока дивидентна доходност изпада Фонд за недвижими имоти България, който неизменно присъстваше в класацията през последните няколко години. Друга интересна тенденция е, че Софарма не разпределя дивидент за пръв път от 2009 година насам.
Адванс Терафонд за поредна година оглавява класацията за най-висока дивидентна доходност. Тя е в размер на 13% спрямо 14% по същото време на миналата година.
Химипорт продължава да е на второ място, като дивидентната доходност на холдинга дори се повишава спрямо миналата година.
Повишение бележи дивидентната доходност и при М+С хидравлик, докато спад се наблюдава при Монбат.
Разбира се, инвеститорите трябва да са наясно с две неща. Първо, изплащането на дивидент не е сигурно събитие (както и неговия размер) и второ - изплащането на дивидент не гарантира капиталови печалби (повишение в цената на акциите).