Най-успешните банкови обири в историята
Само в САЩ, по данни на ФБР, се извършват около 4 000 обира на финансови институции на година. Днес много от банковите обири не се извършват като по филмите с бандити с чорапи на главата.
Някои престъпления са изцяло електронни, като хакери пробиват системите и крадат пари. Много често полицията хваща престъпниците. Има и късметлии, които се изплъзват от нея.
Това са най-успешните банкови обири в историята:
10. Дънбар, САЩ, 1997 година – 19 млн. долара
Това е един от най-големите обири в САЩ. Той е планиран от вътрешен човек в банката – Алън Пейс. Той го извършва заедно с 5 негови приятели.
Благодарение на Пейс, те успяват да влязат в сградата, избягвайки камерите. Влизат в столовата и причакват и нападат един по един всички охранители. Натоварват парите на камион U-Haul и изчезват.
Този обир е успешен, но само няколко години. Полицията веднага разбира, че е дело на „вътрешен човек“. Разпитват Пейс, но не успяват да го уличат в нищо. Всички от бандата успяват да прикрият богатството си с фалшиви бизнеси и имотни сделки.
Виж още: 10 мафиотски шефове, за които законите не важаха
След време обаче един от тях – Юджийн Хил, допуска грешката да плати на свой съдружник с пачка пари, все още обвита в бандерол на банката. Той я носи в полицията и става ясно, че парите са част от откраднатата партида.
Хил първо отрича, но впоследствие признава всичко и издава съучастниците си. И до днес обаче повече от половината от парите не са открити.
9. MAT Warehouse, 30 млн. долара, 1983 г.
На 26 ноември 1983 година шестима мъже влизат в офис на компанията на летище Хийтроу. Успяват да отмъкнат от там диаманти, злато и кеш на обща стойност 30 млн. долара.
Обирът става с помощта на един от охранителите – Антъни Блек.
Първоначалният им план бил да задигнат 3 млн. паунда, но той се променил, когато бандитите намерили три тона злато и диаманти в трезора. За няколко убийства след този обир се счита, че са станали с цел замаскиране на виновните лица.
По-голямата част от участниците в обира са осъдени, но златото така и не е открито.
8. Northern Bank, 2004 г. - 50 млн. долара
Няколко дни преди Коледа един екип от обирджии се представя за официални лица и успява да влязат в домовете на двама висши служители на банката, като заплашва с оръжия семействата им.
Това става в нощта преди обира, който е най-големият в историята на Великобритания.
Престъпниците принуждават двамата висши служители да отидат на работа и да се държат нормално. Те им съдействат за извършване на обира, тъй като семействата им са държани като заложници в домовете им.
Не са заловени.
7. Banco Central, Форталеца – 2005 г. - 69.8 млн. долара
Това е един доста иновативен обир, който е един от най-успешните в света.
Престъпниците наемат имот в центъра на града и се представят за строителна фирма. Цели три месеца те копаят 78-метров тунел под земята до банката. В него има дори осветление.
Изнасят 79.1 млн. долара в петък вечер, а обирът е разкрит чак в понеделник, което им дава време да избягат. Направени са 40 ареста, в това число на „мозъка“ на операцията Антонио де Арауйоб, но са открити само 8 млн. долара.
6. Големият влаков обир, 1963 – 74 млн. долара
През 1963 година банда от 16 души обира влак на Royal Mail, който носи ценни пратки.
Те спират влака, който идва от Глазгоу. Успяват да подменят сигнализацията по железопътната мрежа и да подмамят влака да направи грешен завой. Отвеждат го до място, където го „превземат“ със сила и отвличат два вагона.
Пътниците в пътническата част дори не разбират, че става обир. Откриват това, когато става ясно, че два вагона липсват, заедно с двигателя на влака. Откраднати са 120 от общо 128 ценни пратки.
Повечето членове на бандата успяват да избягат в чужбина, но в крайна сметка са заловени. Обирът обаче дава сюжет за много филми.
5. Securitas Depot – 2006 г. - 92.5 млн. долара
Този обир се случва в Кент, Англия. Трае няколко часа.
Бандити отвличат част от семейството на мениджъра на банката. Той е принуден да отвори трезора.
От там престъпниците вземат 92 млн. долара.
Повечето от престъпниците са заловени. Поне един от тях обаче е на свобода и се счита, че живее в чужбина и се радва на своята част от парите.
4. Knightsbridge Security Deposit, 1987 г. - 200 млн. долара
Планът е на италианския плейбой Валерио Вичей. През живота си той е свързван с 50 банкови обира.
Планът им е прост – влизат в банката в работно време, заплашват служителите с автомати. Влизат в трезора и изнасят каквото могат – в случая 200 млн. долара.
Вичей се наслаждава на парите си известно време в Южна Африка, но впоследствие е заловен, когато се върнал в Италия, за да си купи Ferrari.
3. British Bank of the Middle East, 1976 г. - 210 млн. долара
Този банков обир продължава една седмица.
През 1976 година бандити взривяват една от стените на банката, която тя дели с църква, и влизат в нея. Откраднали са около 50 млн. долара в кеш, злато и бижута, но днес тази сума се равнява на около 210 млн. долара.
2. Dar El Salam Bank, 2007 г. - 282 млн. долара
Голяма част от детайлите около този обир са мистерия. Има версия, че висше лице от Министерството на вътрешните работи на Ирак е замесено, но няма доказателства.
Обирът е тих. Никой нищо не разбира до следващата сутрин, когато служителите идват на работа и намират вратите отворени, трезорите също, а парите липсват. По-късно са заловени извършителите – охранителите на банката.
1. Централната банка на Ирак – 2003 година – 920 млн. долара
Обирът става в деня преди САЩ да нанесе въздушен удар над Ирак. Почти 1 млрд. долара изчезват от банката.
Тук няма бандити с маски. Банката е обрана с бележка, подписана от Саддам Хюсеин. Неговият син изтегля парите с подпечатано от баща си писмо. Товаренето на парите в камиони отнема пет часа.
Синът на Саддам по-късно е убит по време на военните действия.