Корекция или нов мечи пазар за водещите световни индекси?
Всички са чували съвета „продавай през май и си почивай“. Тези, които са го последвали, може и да са направили много добре, предвид на случващото се на фондовите пазари през последната седмица
Някои от водещите световни индекси намериха своя пик именно в края на април и началото на май. Един от тях бе британският FTSE 100, постигнал своята най-висока стойност на 27 април. Той се търгува в момента с над 10% под пиковата си стойност.
Вижте още: Настоящият пик ще остане в историята
Спадът на британския индекс е реалност, въпреки липсата на лоши данни за икономиката, които да го оправдават. Британската икономика се е повишила с 0.7% през второто тримесечие на годината, подпомагана от рекордно ниските лихви в страната.
Понижението при британските компании е далеч над това на щатските индекси – очевидната причина за това е по-голямото тегло на минодобивните компании в структурата на индекса. А суровините бяха сред най-силно засегнатите активи през последните месеци.
Ситуацията е доста сходна и при немския индекс DAX, достигнал своя пик при нива над 12 300 пункта на 13 май.
От тогава насам индексът, следящ представянето на сините чипове в най-голямата европейска икономика, е загубил близо 18%. Днес той се опитва да тества ключовото ниво на подкрепа при 10 000 пункта, като на този етап опитът е неуспешен.
Нов тест на кръглото ниво обаче е напълно възможен в близките седмици, ако спадът на световните борси продължи. Преодоляването му пък почти със сигурност ще означава навлизане в мечи цикъл (понижение от над 20% от връх се смята за начало на мечи пазар).
Най-добре на този етап са щатските индекси. Широкият S&P 500 достигна своите пикове стойности на 21 май, като те бяха тествани в края на юли.
След неуспешен пробив и нови върхове, индексът започна да коригира, като към момента е едва на 5% от пиковите си стойности - спад, над три пъти по-малък от този на немския DAX и два пъти по-малък от британския FTSE 100.