Тези графики плашат сериозно Луис Ямада
Луис Ямада е един от най-известните технически анализатори в инвестиционните среди. Тя не е много оптимистично настроена по отношение на бъдещето на щатските индекси, въз основа на направени графични анализи на водещите щатски индекси.
В началото на август Ямада предупреди инвеститорите за потенциална волатилност и спад на индексите вследствие на фактори, като консолидация преди по-сериозно движение.
В последния си доклад Ямада вече е изцяло негативно настроена за посоката на пазара. Ето и нейните доводи:
„Започнахме да виждаме влошаване на обстановката още в началото на годината. И макар през февруари да беше малко рано, нещата постепенно започват да си идват на мястото с пробива на ключови нива на подкрепа. От техническа гледна точка ситуацията също се влошава значително“, коментира Ямада.
Едно от нещата, които привлича вниманието на Ямада, е обемът на акциите на нюйоркската фондова борса, които се търгуват над 200-дневната си средна величина. Процентът им не е успял да мине границата от 60, дори и в условията на непрекъснато повишение на индексите и нови рекордин стойности.
Друг червен флаг е индикаторът за обем. Той сравнява търгуваните обеми между поскъпващите и поевтиняващите акции. Този индикатор е в територията на „свръхпродаденост“ и е там от три месеца насам.
„Важно е да се разбере, че когато пазарът е бичи, свръхпродадените ситуации карат хората да се изкушават да купуват при понижения. Но когато се промени посоката на пазара, и тенденциите се променят към мечи, показателите могат да минат в свръхпродадена територия и да останат там дълго време. Така че при всяко повишение на индексите са налице сериозни разпродажби, като инвеститорите вадят пари от пазара. Нещо, което наблюдавахме в последните три месеца“, според Ямада.
Сериозни опасения се внасят и от наблюдаваното „смъртоносно пресичане“, при което 50-дневната пълзяща средна величина на S&P 500 се понижи под 200-дневната. Това обикновено е следвано от дълги седмици и дори месеци спад, освен ако не бъде преодоляно бързо, припомня Ямада.
Според Ямада дългосрочни мечи пазари се появяват при пресичането на 10-месечната под 20-месечната средна величина на индекса. Такъв е бил случая по време на краховете от 2001 и 2008 година.
Възможно е съвсем скоро да станем свидетели на такова пресичане при широкия индекс S&P 500.