От следващата година Федералната данъчна служба на САЩ няма да приема чекове за над 99 999 999 долара. Това се налага, защото оборудването, с което разполагат подразделенията на Федералния резерв на САЩ, не може да обработва толкова големи чекове.

Изглежда това, че хора пращат на правителството огромни чекове, с които плащат данъците си, става все по-голям проблем.

От министерството на финансите на САЩ обявиха, че отчитат ръст на случаите, в които федерални агенции се опитват да депозират чекове на стойност 100 млн. долара или повече. Тази година данъчната служба е приела общо 14 чека за по над 100 млн. долара.

Всяка година данъчната служба води статистика за 400-те данъкоплатци с най-високи доходи в страната. Тези богаташи са имали средни доходи в размер на близо 336 млн. долара през 2012 г. - последната година, за която има данни. Средният размер на данъците им пък възлиза на 56 млн. долара.

В САЩ една компанията би трябвало да генерира близо 300 млн. долара обалагаема печалба, за да плати данъци за над 100 млн. долара. Инвеститорите, които имат капиталови печалби, пък трябва да спечелят около 500 млн. долара облагаеми доходи, за да бъдат обложени с толкова голям данък.

Чековете за 100 млн. долара или повече трябва да бъдат обработвани на ръка, което увеличава риска от кражба, измама и грешки, според данъчната служба и министерството на финансите.

В резултат на това най-богатите американци ще трябва да превеждат данъчните си плащания по електронен път. Или да пишат по няколко чека за по-малко от 100 млн. долара.

От данъчната служба не разкриват кой пише чекове за по над 100 млн. долара и дали това са компании или частни лица. Законите за конфиденциалност забраняват изнасянето на подобна информация. Малцина обаче са частните лица, които плащат подобни данъци в САЩ.

Близо 90% от данъкоплатците в САЩ вече превеждат данъците си по електронен път.