Саудитска Арабия големия губещ от ниската цена на петрола?
Най-големият световен производител на петрол Саудитска Арабия явно е решена да продължи с ценовата война при петрола, като страната е повишила производството си през септември. През деветият месец на годината Саудитска Арабия е изнасяла 7.11 милиона барела петрола на ден.
Няма признаци страната да ограничава производството си и да полога усилия за възстановяването в цената на суровината, въпреки рекордното му поевтиняване, според пазарни наблюдатели.
Брентът се търгува при нива от около 44 долара за барел, спрямо над 110 долара за барел преди година и половина.
Мерките на страната са част от усилията й да запази дела си в световното производство на петрол, както и да ограничи бумът в шистовия добив на петрол в САЩ.
Налице са сериозни опасения обаче, че политиката на Саудитска Арабия ще донесе сериозни проблеми за петролния пазар в бъдеще. Портфолио мениджърът Стивън Йен вече изрази опасения за възможностите на Саудитска Арабия да балансира цената на петрола в новата обстановка.
„Русия се справя с настоящата обстановка с обезценка на националната си валута. Саудитска Арабия е изправена в среда на ниска цена на петрола, но без възможност да девалвира валутата си“, коментира Йен.
Специалистите се опасяват също така, че Саудитска Арабия може да е изправена пред фискална криза след между три и пет години, при трайно запазване на настоящите ниски цени на петрола.
Според МВФ страната разполага с фискален буфер, който може да я предпази от неприятности за срок между три и пет години.
Налице са и сериозни опасения относно вътрешната стабилност в страната. Според специалистите налице са граници на политическа и икономическа толерантност в Саудитска Арабия, които не бива да бъдат прекрачвани.