Гризете ли си ноктите? Вижте какво ви кара да го правите
Имате ли неприятния навик да си играете с косата или да си гризете ноктите? Науката има обяснение за това.
Нетърпеливите хора или тези, които лесно се отегчават, често страдат от такова поведение, като гризане на нокти или често мигане.
Обикновено това са хора перфекционисти, но тези навици могат да имат много по-вреден ефект, отколкото осъзнават, показва проучване на Университета на Монреал.
„Смятаме, че хората, които имат такъв тип повтарящо се поведение, са перфекционисти, което означава, че не могат да почиват и да вършат нещата с нормално темпо“, обяснява доктор Кийрън О’Конър, професор по психология в университета и основен автор на проучването.
По думите му това означава, че те са предразположени към разстройване, нетърпеливост и недоволство, когато не успеят да постигнат целите си. Също така имат много по-висока степен на отегчение.
Участниците в проучването са разделени на две групи. В едната влизат хората, които имат някои от тези вредни навици, а в другата останалите, които не страдат от това поведение и служат за контролна група. Участниците са отговаряли на въпроси, свързани с чувства като скука, гняв, вина, избухливост и тревога.
Вижте още: 10 признака, че сте изложени на прекомерен стрес
След това всеки е поставен в различни ситуации, имащи за цел да провокират определени чувства (като стрес, покой, раздразнение или отегчение). Така например участниците са оставяни сами в празна стая за 6 минути.
Според авторите на проучването гризането на нокти и другите подобни навици ангажират вниманието на човека, когато той не може да насочи енергията си по-продуктивно. Положителните ефекти от този тип поведение са стимулиране на емоциите и начин за регулирането им. В ситуация на силно разстройване и нетърпеливост тези навици се усилват.
Ако ги правите само от време на време, могат и да изчезнат сами с времето. Ако обаче имате трудности със спирането им и те влияят на ежедневните ви дейности, могат да се превърнат в сериозен проблем. Единият вариант да се справите с тях е като ги замените с някакво друго действие, по-продуктивно и смислено.
Вторият начин е да се концентрирате върху това, което ви кара да ги правите, като стремежа към перфекционизъм например и да се опитате да го преодолеете.