Различната политика на централните банки ще е тема на 2016 г.
Следващата година ще мине под знака на различните политики на водещите централни банки по света, според главния икономист на Allianz Мохамед Ел-Ериан.
Вижте още: Волатилността се връща на пазарите според Ел-Ериан
„Централните банки по света вече не са на една и съща страна“, коментира Ел-Ериан пред финансовото издание СNBC. “Фед ще ограничава стимулите за икономиката, докато японската, европейската и китайската централни банки ще увеличават обема на стимулите“, прогнозира специалистът.
Щатският федерален резерв се очаква през следващата седмица да повиши нивото на лихвите, което означава, че е убеден в доброто развитие на икономиката и пазара на труда. Лихвите в най-голямата световна икономика бяха близо до нулевите нива от декември 2008 година насам.
Повишението на лихвите от резерва обаче не се смята за най-голямата заплаха пред фондовите пазари, поне не от всички специалисти. Според Дейвид Блитцър, ръководител на комитета S&P Dow Jones index, „повишението на лихвите от страна на Фед ще доведе по-скоро до облекчение, отколкото до катаклизъм“.
През последните три години политиката на Фед доведе до трите неща, които инвеститорите обичат най-много – висока възвръщаемост, ниска волатилност и благоприятна корелация между активите, според Ел-Ериан.
„Сега обаче, когато политиката на ниски лихви е под въпрос, и трите фактора се променят. От тук ще дойдат и тактическите възможности за инвеститорите. Но трябва да сте наистина, наистина внимателни в подбора си в тази среда“, смята още специалистът от Allianz.
И докато щатските индекси се движат в относително тесни граници в последните седмици, Ел-Ериан предупреждава, че краят на годината обикновено е период, когато индексите ускоряват движението си в една от двете посоки.
„След година или две, когато се връщаме назад във времето, петролът ще е голямата новина, а не Фед. Не виждам никакви причини и фактори, които да предопределят това петролът да се върне там, където беше“ прогнозира още специалистът.