Какво да очакваме от SOFIX през 2016 г.?
Какво ще се случи на българския фондов пазар през следващата година? Какво да очакваме от индекса на сините чипове SOFIX през 2016 г.? Вижте мнението на водещите специалисти от инвестиционния посредник Карол:
След като загуби 30% от средносрочния си връх (625 пункта - април 2014), основният измерител на българския фондов пазар SOFIX най-вероятно няма да може лесно от обърне негативния тренд през 2016 г., прогнозира Георги Георгиев, портфейлен мениджър на ДФ Адванс Инвест към Карол Капитал Мениджмънт.
Ликвидността продължава да пресъхва, обемите остават ниски, а пазарните участници изглеждат уморени да гонят постоянно дъна. Не малка част от тях са изместили фокуса си от БФБ, липсва интерес и от чуждестранни играчи.
Интензитетът на натиск от продавачи на тези нива също вече не е голям. Така че може би отчаянието е достигнало близки нива, до тези от лятото на 2012 г, когато след като падна с 37.5 % за година и половина, пазарът намери дъно, посочва Георгиев.
Дали може да се търси подобна аналогия и сега?
Най-логично изглежда да видим една консолидация, която да се развие през годината в рамките на -5 %/+10 % от сегашните нива. Налице са доста рискове пред пазара (геополитически, вътрешнополитически, социални), но едновременно с това редица местни износители - индустриални компании и от леката промишленост се представят добре, възползвайки се от предимствата си и очертаващото се възстановяване на европейската икономика.
Вероятно те ще бъдат и сред най-добре представящите се позиции през годината на БФБ, смята специалистът.
През цялата 2015 г. основният измерител на българската борса SOFIX успя само за момент да обърне негативния си тренд - през месец март. От началото на спада си през април 2014 г. до момента е реализирал загуба от около 30% и низходящите движения на цените на акциите все още продължават, посочва Благовест Крачев, брокер в ИП Карол.
Всичко това идва на фона на силно негативни събития, които пряко влияят върху фондовия пазар в България, като започнем от фалита на Корпоративна търговска банка, минем през опитите за национализация на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване и свършим с недомислицата в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, който забраняваше дори и на публични дружества да притежават земеделска земя, в случай че имат акционери лица с офшорен произход.
В този ред на мисли, спад от 30% при SOFIX на практика не говори за сериозни негативни дългосрочни последици за фондовия ни пазар, а дори напротив – дава силно позитивен сигнал за развитието на цените в краткосрочен план в идната 2016 г., според Крачев.
Твърде е вероятно спадът в цените да продължи и през следващите месеци, тъй като в момента няма никакъв интерес както от местни, така и от чуждестранни инвеститори, а дори напротив – наблюдава се отлив на инвестиции към чуждестранни борси и активи.
В същото време обаче има силен интерес към инвестициите в акции и облигации поради незначителните лихвени проценти по депозитите в банките, което в даден момент ще се пренесе и на БФБ, посочва експертът.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.