Големите инвеститори повишават кеша си
Ако се чудите кой продава на фондовите пазари в условията на спад за борсовите индекси – отговорът е големите инвеститори.
Дори и след понижението на водещите щатски индекси, те са едва на 15% от върха си, а много от институционалните инвеститори „прибират печалби“ вследствие на опасенията от задълбочаване на спада.
Вижте още: Тъмната страна на евтиния петрол
Според изследване на Bank of America Merrill Lynch, кешът на инвеститорите се е повишил до 5.4%, което е най-високото му ниво от 2009 година насам.
До голяма степен повишението на кешовите позиции е вследствие на намаляване на експозициите към рискови активи и особено към развиващите се пазари. Вместо тях инвеститорите в по-голяма степен са се насочвали към активи, приемани за по-сигурни.
Фондовите пазари по света имаха тежък старт, като от началото на годината загубиха над 3 трилиона долара от пазарната си капитализация.
Опасенията на инситутицоналните инвеститори обаче са, че можем да сме още далеч от приключването на понижението за годината и предпочитат по-голяма сигурност .
Загубите за фондовите пазари стават реалност точно месец, след като Фед прибягна към първото от девет години насам повишение на лихвите в най-голямата световна икономика. Много от пазарните наблюдатели изразяват мнение, че именно това действие на резерва до голяма степен стои в основата на масираните разпродажби, стартирали от началото на годината.
Изследвания сочат също така рязко занижаване на очакванията за ръст на световната икономика за тази година. На този етап обаче все още само 12% от инвеститорите прогнозират рецесия в следващата една година.
Повечето от участниците в анкетата на щатската финансова институция очакват Фед да прибегне до ново повишение на лихвите само два пъти през 2016 г.