Митове за това как да пестите от гориво
Шофьорите винаги са се интересували от това как да пестят от гориво и да намалят разхода на автомобилите си. И докато този въпрос е по-малко актуален в среда на най-ниски цени на горивата по бензиностанциите от над година насам, наблюдаваното поскъпване на петрола може отново да го върне на дневен ред.
Много от съветите са практични и водят до реален резултат, но не липсват и такива, които са си чисти митове. Ето някои от най-разпространените митове за пестене на гориво, дадени от изданието MarketWatch:
Мит: Трябва да карате малка кола, за да имате нисък разход на гориво
Напредването на технологиите доведе до това, че дори и средно големите и големите автомобили често са с много нисък разход на гориво. Хибридни технологии, електромобили, дизелови двигатели, аеродинамични дизайни - това са част от нещата, които намаляват разхода на гориво на новите автомобили.
В класацията на автомобилите модел 2014 г. половината от десетте най-икономични модела са средно големи и големи седани (без да се включват електрическите автомобили и хибридите).
Мит: Автомобилите с автоматична трансмисия винаги разходват повече гориво от тези с ръчни предавки
И тук ключова роля има напредването на технологията. На практика много от съвременните модели с автоматични скоростни кутии постигат разходь съпоставим или по-нисък от тези с ръчни трансмисии.
Мит: Повече гориво се разходва, за да се стартира автомобилът, отколкото ако е на свободна предавка
Модерните коли с директно впръскване на гориво са изключително икономични, особено когато двигателите им са загрети. Работата на двигателя на свободна предавка може да разходва до два литра гориво на час.
Така че изключвайте двигателите, когато автомобилът стои по-дълго на едно място. Не правете това в задръствания обаче, защото честото включване и изключване ще доведе до изхабяване на стартера.
Мит: Автомобилите трябва да се загряват преди тръгване
Модерните автомобили могат да бъдат задвижвани в рамките на няколко секунди, без това да има негативен ефект върху двигателите и разхода на горивото. Разбира се, те не трябва да бъдат претоварвани, докато не достигтат оптимална температура на работа.
Мит: С остаряването си автомобилите сериозно намаляват горивната си ефективност
Добре поддържаните автомобили ще запазят ефективността си много години. Изследвания сочат, че ефективността на автомобилите на практика се подобрява в първите няколко години след преминаването на границата от 10 000 км.
Колите на възраст между 10 и 15 години се отличават с минимална загуба на ефективност.
Мит: Сменяйте въздушния филтър за по-голяма енергийна ефективност
Това важи за старите карбораторни двигатели. При съвременните двигатели с директно впръскване на горивото обаче това е просто мит.
Мит: Използването на премийни горива подобрява ефективността
Освен ако автомобилът ви не е специално конструиран да ползва премийни горива (с по-високо октаново число), то няма доказателства, че ползването на подобни горива води до намаляване на консумацията.