Разликата между това да ти е скучно и да си нещастен в офиса
Сигурни ли сте, че можете да направите разлика между тези две състояния? Ето 5 въпроса, които ще ви помогнат да определите с точност емоциите, които изпитвате.
1. Прехвърляли се това чувство върху други сфери от живота ви?
Ключова разлика между нещастието и скуката се крие в покритието им.
Според терапевта Мелъди Уайдинг, за да разберете дали наистина сте нещастни, трябва да направите проверка относно другите дейности в живота ви.
Дали лошото настроение се проявява само на работното място или навлиза и в личния ви живот? Ако то вреди на приятелските и семейните ви отношения, ако се чувствате напълно демотивирани и незаинтересовани през уикендите и не искате да сезанимава със своите хобита, това е огромен знак за това, че сте на прага на истинска депресия.
2. Можете ли да посочите външна причина за нещастието си?
Според автора Шала Кхан нещастието на работното място често се дължи на нещо външно. Например, шефът ви е агресивен, не ви плащат достатъчно или пък прекалено много работите.
От друга страна, ако ви е скучно, е по-вероятно да не съумеете да посочите ясна причина за емоцията си.
3. Какво казва тялото ви?
Ако изпитвате скука в офиса, вероятно отброявате всеки един час от работното време. А през уикендите гледате с досада към понеделника. В същото време, ако се чувствате нещастни на работното място, симптомите са различни. Например, събуждате посреднощ, кошмари и високи нива на тревожност.
4. Разполагате ли с работа, която представлява предизвикателство за вас?
Ако на бюрото ви чакат задачи, които обикновено ви карат да запретвате ръкави с ентусиазъм, но вместо това усещате стягане в стомаха, тогава вероятно сте нещастни, казва Джони Холдърман. В същото време, ако на бюрото ви има работа за отмятане, но вие я оценявате като досадна, това е знак, че ви е налегнала скука.
5. Усещате ли гняв често?
Скуката и гневът вървят ръка за ръка, казва психотерапевтът Стейси Кейсър. По думите й скуката се корени в емоции като гняв, а не тъга или депресия. Гняв, че не можете да излезете от стаята, гняв, че трябва да направите нещо много пъти, и т.н.
Докато нещастието.... то е свързано с разочарование.
И така, сега разбрахте ли какво всъщност изпитвате - скука или нещастие на работното място?
Какво следва да направите?
1. Вземете си почивка
И в двата случая - скуката и нещастието, трябва да подходите по следния начин. Не се обвинявайте, а посочете конкретна ситуация, която ви кара да се чувствате така. Осмелете се, независимо дали става дума за отсъствие на баланс на работното място, токсични колеги и т.н.
2. Превърнете скуката в отговорност
Понякога скуката ни наляга, тъй като не правим точните неща, които ни мотивират.
Направете списък с нещата, които харесвате в работата си. Така ще спрете да мислите за това, което не ви харесва. В наши дни живеем в среда, която постоянно е подложена на различни стимули - технологии, социални мрежи, новини и т.н.
Вгледайте се в ситуацията и се запитайте: "Тази работа скучна ли е? Сам ли позволявам на скуката да ме завладява?"
3. Поставете специфични цели, които ще подобрят ситуацията
Веднъж щом установите кои са емоциите, които ви задвижват, формулирайте стъпки, които ще променят ситуацията.
Ако поставите пред себе си специфични цели, отбележете в календара точните дати, на които трябва да ги изпълните. За максимален стимул снабдете се с доверен човек, който ще ви подкрепя.
4. Разпознавайте момента, в който се изисква стъпка напред
Ако се опитвате да разрешите проблем, който ви прави нещастни, опитайте се да направите нещо ново.
Осмелете се да въведете положителна промяна. Бъдете проактивни.