GS: Доларът достигна дъното си
След лошите данни за заетостта от края на миналата седмица има една финансова институция, която смята, че дъното за долара е достигнато. И това е... Goldman Sachs.
Изнесените данни в петък посочиха 160 000 новосъздадени работни места при ниво на безработицата от 5%. Това бе далеч под средните очаквания на пазара за 202 000 нови работни места през изминалия месец.
В писмо към клиентите си от вчера GS заяви, че разочароващите данни и случилото се впоследствие с долара е добро доказателство за очакванията на пазара.
Въпреки че данните за заетостта бяха значително под очакванията, доларът се повиши минимално в минутите след оповестяването им. Това бе изключително голяма изненада - предвид на факта, че подобни данни намаляват шансовете за по-агресивна политика от страна на Фед относно лихвите, смятат анализаторите на GS.
„Пазарната реакция показа колко ниско са паднали очакванията във връзка с ръста на щатската икономкиа и Фед“, се казва в писмото към клиентите на банката.
От там добавят също така, че скъсяването на щатската валута в момента е най-осезаемо от началото на 2013 година.
Наскоро от Goldman Sachs занижиха прогнозите си за това колко пъти Фед ще прибегне до понижение на лихвите, като се отказаха от очакванията си за юнско повишение, както и за това през март на следващата година.
„Като цяло, перспективите за ръст на лихвите са за 50 базисни пункта през следващите 18 месеца“, се коментира в анализа на финансовата институция.
Централните банки на Европа и Япония обаче са изиграли много по-съществена роля за слабостта на щатската валута, отколкото Фед, се казва още в анализа.
От щатската банка прогнозират ръст на доларовия индекс от 15% през следващите две години, с нормализирането на лихвената политика в най-голямата световна икономика.