Експерти: Инвеститорите просто не искат да поемат риск в момента
Щатските индекси се понижиха вчера, в резултат на спада в цената на петрола и очакванията за решението на Фед относно лихвите. В допълнение, опасенията за резултатите от референдума във Великобритания също натежаха над пазарите.
Широкият индекс S&P 500 завърши малко под 50-дневната си пълзяща средна, която е при ниво от 2 076 пункта, за пръв път от 23-ти май насам. Традиционно, това се смята от инвеститорите като негативен технически сигнал.
Финансовите компании поведоха спада, като индексът следящ представянето им на щатските пазари се понижи с 1.45%.
„Според мен, в краткосрочен план щатските индекси са свръхпродадени, но в момента флиртуват с 50-дневните си пълзящи средни величини, което е добър момента да се оттласнат нагоре“, коментира Адам Сархан, изпълнителен директор на Sarhan Capital.
Индексът Dow Jones възстанови част от загубите си по-рано през деня и в крайна сметка приключи с понижение от 57 пункта, след като моментно се търгуваше на минус от 136 пункта. По-голяма част от спада се предопредели от загубите на компании като American Express (AXP), Home Depot (HD) и Goldman Sachs (GS).
Лихвите по 10-годишните щатски облигации се оттласнаха нагоре от най-ниските си нива от средата на февруари и приключиха при нива от 1.62%.
Вчера лихвите по 10-годишните немски облигации се понижиха до отрицателни стойности за пръв път в историята им, достигайки минус 0.034 процента на годишна база. Лихвите по британските облигации се понижиха до нов рекорден минимум от 1.115%. Японските 10-годишни дългови книжа са с отрицателна лихва от минус 0.168 процента.
Според Питър Буквар, ръководител на The Lindsey Group, понижението на лихвите по немските облигации до отрицателни стойности е „моментно и спекулативно“. Налице в момента на пазара е усещането „не ми пука, че купувам нещо с отрицателна доходност, ако мога да изляза от него и да купя нещо с още по-голяма отрицателна доходност“, коментира Буквар.
Щатският суров петрол загуби 39 цента от стойността си, или 0.8% до ниво от 48.49 долара за барел.
„Следваме петрола“, коментира Джереми Клайн, главен пазарен стратег в FBN Securities. „Утре пазарът ще следи Фед. Всеки ден излизат нови разочароващи данни за Великобритания. Хората просто не са склонни да поемат много риск в момента“, допълва още анализаторът.